Niacin

originálny link: http://www.cpnhelp.org/?q=powell_niacin

Komentár Dr.Powella k Niacínu pri liečbe CPn.


Cpn ovláda množstvo spôsobov ako vzdorovať imunitnému systému. Existuje jeden mechanizmus, ktorý je obzvlášť dôležitý a môže byť ovplyvniteľný voľne predajnými potravinovými doplnkami. CPn ovplyvňuje niacínový metabolizmus. To vedie k narušeniu činnosti T-lymfocytov, nedostatku melatonínu, serotonínu, tryptofanu a niacínu, ktoré sa môžu prejavoviť ako depresia, únava a nespavosť, všetko to známe symptómy CFS, FMS a ďalších chorôb súvisiacich s CPn.

Niacínová terapia je už desaťročia bezpečne využívaná na liečbu hypercholesterolemie, avšak aj napriek tomu by ste mali hladiny niacínu zvyšovať pomaly, aby sa minimalizovali „flush“ reakcie (návaly tepla a sčervenávanie pokožky) a priebežne by mali byť monitorované hodnoty pečeňových enzýmov. V priebehu zvyšovania dávok niacínu počítajte s uvoľňovaním endotoxínov (v dôsledku odumierajúcich chlamýdií). Uvoľnenie endotoxínov dočasne zníži hladiny oxidu dusnatého (nitric oxide) a povedie k studeným rukám a nohám a tiež zvýšeným bolestiam svalov v úvodných etapách niacínovej liečby. Zvykať si na vyšie dávky niacínu je treba postupne, keďže užitie spôsobuje nával tepla a krvi (sčervenanie pokožky a náhle mravenčenie podobné, ako ženy často zažívajú počas prechodu). Táto reakcia sa zmierni s časom, ako si zvyknete na zvýšené hladiny a môžete zvyšovať dávky (pozn. mmichal: horný bezpečný limit je 2000mg denne) spolu s tým ako sa vyvíja tolerancia.

Keď sa dosiahne úspešná znášanlivosť niacinu, môže byť užívaný niacín s postupným uvoľňovaním, ale táto forma niacínu môže znamenať vyšiu záťaž voči pečeni. Buďte preto opatrní a zabezpečte, aby váš lekár monitoroval pečeňové enzýmy a krvný obraz každý mesiac, pokým nie je spoľahlivo osvedčená znášanlivosť. (pozn. mmichal: podľa novších diskusií sa niacin s postupným uvoľňovaním už vôbec nedoporučuje kvôli jeho vysokej toxicite voči pečeni a nulovým výhodám oproti bežnému niacinu). Niacinamid (tzv. „No Flush Niacin“ , ktorý nespôsobuje flush stavy) sa žiaľ nezdá byť rovnako efektívny ako bežný niacín.

Pridanie byliniek, ktoré zvyšujú aktivitu syntázy oxidu dusnatého (nitric oxide synthase, NOS), môže byť tiež užitočné a môžu viesť k zlepšenej imunite a teplejším končatinám. Cesnak, žen-šen (ginseng) a ashwagandha zvýšia aktivitu NOS a môžu účinkovať synergicky v kombinácii s niacínom. Zvýšenie oxidu dusnatého obvykle zníži bolesti svalov súvisace s fibromyalgiou a pocity úzkosti.

Jeden z nasledujúcich článkov podporuje používanie niacínu pri chronickej bolesti hlavy (článok Mayo Clinic) a druhý spája infekciu chlamýdiou s narušením niacínového metabolizmu a unikaním pred imunitou. Určite berte denne dostatok multivitamínov, keď bojujete s CPn. Potreba výživových doplnkov je značne zvýšená v dôsledku zvýšeného vystavenia vplyvu endotoxínov, ktoré sú uvoľňované z umierajúcich mikroorganizmov. Biochemické látky produkované telom na boj s CPn sú tvorené na úkor tryptofánu, niacínu, melatonínu a serotonínu, ktoré sú tiež potrebné k boju s CPn inými spôsobmi. Dopĺňanie výživy niacínom a melatonínom by malo chlamýdiám viac komplikovať život.

Všetko dobré všetkým, ktorí sa snažia byť zlým hostiteľom chlamýdií. Nasledujúce dva články dokumentujú efekt oxidu dusnatého a melatonínu na CPn.

Dr.Michael Powel

(pozn. prekladateľa: referencované štúdie som neprekladal, kto má záujem, môže si ich prečítať na originálnej stránke, podstata bola zhrnutá v texte vyššie. V textoch je zmienka o tom, že NO, melatonín, serotonín a tryptofan môžu chlamýdiám komplikovať operácie, ako sa transformovať z EB na RB a komplikovať množenie vnútri makrofágov a že serotonín a niacín by mohli mať niekedy tiež pozitívny vplyv proti migrénam)


Úryvok z diskusie na cpnhelp:

Submitted by Jim K on Mon, 2006-01-09 07:18.

Niacin a CPn zjednodušene:

  1. CPn narušuje niacínový metabolizmus.
  2. To vedie k poškodeným funkciám T-buniek, nízkemu melatonínu, serotonínu, tryptofanu, niacinu, čo pre nás znamená problémy (depresia, nespavosť, imunologické problémy, atď)
  3. Niacín tiež pôsobí proti endotoxínovým reakciám (studené ruky a nohy, nízka telesná teplota atď)
  4. Musíte užívať normálny (regular) niacin, ktorý spôsobuje návaly tepla a krvi a sčervenanie (I get itchy too) a musíte zvyšovať dávku postupne, a postupom času budete znášať vyššie dávky.
  5. Postupujte až na 500-1000mg na deň rozložené do celého dňa.
  6. Nakoľko môže byť užívanie pri týchto vysokých dávkach toxické na pečeň, kontrolujte pravidelne pečeňové hodnoty a krvný obraz, ak užívate tento doplnok týmto spôsobom.

 

Studies referenced:

 

Mayo Clin Proc. 2003 Jun;78(6):770-1.

Sustained-release niacin for prevention of migraine headache.

Velling DA, Dodick DW, Muir JJ.

Division of Pain Management Mayo Clinic, Scottsdale, Ariz 85259, USA.

Considerable advances in the diagnosis and treatment of migraine headache have occurred during the past decade, but treatment options for acute migraine attacks have expanded at a faster rate than those for prophylaxis. We describe a patient whose migraine headaches responded dramatically to sustained-release niacin as preventive treatment. Niacin is not generally considered to be effective for migraine prevention. However, low plasma levels of serotonin have been implicated in migraine pathogenesis, and niacin may act as a negative feedback regulator on the kynurenine pathway to shunt tryptophan into the serotonin pathway, thus increasing plasma serotonin levels. Sustained-release niacin merits further study as a potentially useful preventive therapy for migraine headache.

PMID: 12934790 [PubMed - indexed for MEDLINE]

 

Can J Microbiol. 2005 Nov;51(11):941-947.

Effect of nitric oxide on the growth of Chlamydophila pneumoniae.

Carratelli CR, Rizzo A, Paolillo R, Catania MR, Catalanotti P, Rossano F.

Chlamydophila pneumoniae is an important human intracellulari pathogen; however, the pathogenesis of C. pneumoniae infection is poorly understood and the immune control mechanism versus host cells is not completely known. The role of the nitric oxide (NO) synthase pathway in inhibiting the ability of C. pneumoniae to infect macrophage J774 cells and the ability of NO to damage isolated C. pneumoniae were investigated. Exposure of infected cultures to recombinant murine gamma interferon (MurIFN-γ) resulted in increased production of NO and reduced viability. Addition of 2-(N,N-diethylamino)-diazenolase-2-oxide before infection of J774 cells or during chlamydial cultivation released NO, both resulting in a reduction in the viability of C. pneumoniae in a dose-dependent way. These results indicate that immune control of chlamydial growth in murine macrophage cells may trigger a mechanism that includes NO release with effects on the multiplication of the microorganism, thus suggesting that NO may play a role in preventing the systemic spread of Chlamydia.

PMID: 16333333 [PubMed - as supplied by publisher]

 

J Antimicrob Chemother. 2005 Nov;56(5):861-8. Epub 2005 Sep 19.

Serotonin and melatonin, neurohormones for homeostasis, as novel inhibitors of infectionsi by the intracellular parasite chlamydia.

Rahman MA, Azuma Y, Fukunaga H, Murakami T, Sugi K, Fukushi H, Miura K, Suzuki H, Shirai M.

Department of Microbiology, Yamaguchi University School of Medicine, 1-1-1, Minamikogushi, Ube, Yamaguchi 755-8505, Japan.

OBJECTIVES: Chlamydiae are obligate intracellular bacteria, causing a variety of diseasesi, i.e. pneumonia, sexually transmitted disease, conjunctivitis and zoonosis. Tryptophan depletion by interferon-gamma (IFN-gamma) is the most important host defence system against chlamydial infection. Thus chlamydial tryptophan metabolism is thought to play key roles for IFN-gamma resistance, persistent infection and host/tissue tropisms. We tested tryptophan derivatives for activity against chlamydia-infected cells. METHODS: Rates of chlamydial infection and sizes of the inclusions were evaluated by in vitro infection using three Chlamydiaceae species, Chlamydia trachomatis, Chlamydophila pneumoniae and Chlamydophila felis, which show significant divergence of tryptophan synthesis genesi and different susceptibilities to IFN-gamma. RESULTS: Melatonin and serotonin, which are recognized as neural hormones for maintenance of organism homeostasis, reduced chlamydial infection but not other bacterial growth tested here. Unlike IFN-gamma, melatonin limited infection of all three chlamydiae and the effects were not recovered by tryptophan supplementation. Melatonin treatment only of host cells could diminish infection and the infection reduction was neutralized by a pertussis toxin, an inhibitor of G proteins. Ligands of melatonin and serotonin receptors also hampered infection. CONCLUSIONS: Inhibition mechanisms of chlamydial infection by melatonin and serotonin appear to be different from those of IFN-gamma and involve specific G-protein-coupled receptors. Melatonin is deemed to inhibit early progression of the chlamydial development cycle, such as establishment of intracellular infection and/or conversion from elementary bodyi to reticulate body. Utilization of melatonin, serotonin or their derivatives may be advantageous for harmless prevention of chlamydial infection.

PMID: 16172105 [PubMed - in process]

(díky moc za překlad mmichalovi a Janovi za korekci textu)