Ještě jednou k dermatomykóze...

Vážení přátelé,

vím, že je to tady off topic, ale nevím o lepším svépomocném fóru, kde  bych si v klidu, pod pseudonymem a trvanlivě ublognul následující poznatek z oblasti partyzánské farmacie - o terapii dermatomykózy :-) Posledně jsem tu probíral chemii na bázi kys.undecylenové a její zinečnaté soli - tentokrát mám aplikační poznámku z opačného tábora:

Kdo jste řešili třeba Tinea Pedis, patrně jste zaslechli něco o "chytré houbě" Pythium Oligandrum a přípravcích Biodeur. A možná jste jako já tuhle věc vyzkoušeli předepsaným způsobem, a moc to nefungovalo. Trochu jo, ale ne beze zbytku a ne napořád. Údajně má tuhle smůlu menšina pacientů. No a já jsem to posunul o kousek směrem k vítězství... nad čím? Podle vzhledu se jedná v mém případě nejspíš o Trichophyton Rubrum, nějaký odolný kmen. Nemám vyhráno, ale dokázal jsem Pythium Oligandrum před aplikací trochu líp připravit, a výsledky tomu myslím odpovídají.

Biodeur je prášek: sušené spóry P.Oligandra ve směsi s nějakým práškovým "plnidlem" či zbytky kultivačního substrátu (tuším jsem zahlédl, že je na kukuřičné bázi).
Předepsaný způsob aplikace spočívá v tom, že se prášek rozmíchá ve vlažné vodě, a pak se v tom chvíli koupou nohy. To je všecko. Má interpretace: s trochou štěstí se pár spór na pokožce uchytí a udělají svoji práci.

No a já jsem přemejšlel:
1) jak dát Pythiu víc času, rozvinout se ze spící spóry do své plné krásy, nechat pořádně rozrůst mycelium. Protože literatura říká, že "rozjezd" spór trvá spíš několik hodin než pár minut.
2) jak prodloužit/usnadnit "přilnutí" P.Oligandra na ošetřenou pokožku. Protože prášek sám na kůži nedrží a míchat s běžnými masťovými základy moc nejde, např. kvůli přístupu vzduchu a konzervantům.

Nakonec jsem vyšpekuloval a otestoval, že se dá namíchat řidší "agar", nechat Pythium Oligandrum pár dnů v Petriho mističkách "rozjet" a pak tím mazat postižená místa. Terapeutický výsledek pořád není stoprocentní, ale zlepšení je znát.

Můj momentální recept na agar:

100 ml vody (nejlíp asi destilky)
  1 g práškový agar od Grešíka (= naschvál o polovinu řidší, aby se dal mazat)
  2 g práškový sladovit
  2 g dextróza (= glukóza)
  0.1 g vepřová želatina (místo peptonu)

Chce to váhu s rozlišením v nízkých dvouciferných miligramech. Prodávají se kapesní digitální, s trochou štěstí lze potkat asi za 200 Kč. Popravdě jsem toho napodruhé uvařil poloviční dávku (půl deci). I tak to stačilo na 4 Petriho misky o průměru asi 80 mm, což je pro mě dávka snad na měsíc.
Musím každých pár dnů dolejvat destilku (pipetuju kubíky brčkem), jinak by agar v miskách (přikrytých víčky, která
ale netěsní) úplně vyschl. Zase zavřít ho v nějaké nádobě hermeticky taky nechci, ono je P.Oligandrum zřejmě trochu aerobní.

Misky je nutno před nalitím sterilovat (všiml jsem si tipu "zabalit do alobalu a strčit do papiňáku").
Já se popravdě se sterilizací moc nepářu, prostě zabalené misky chvíli povařím v rendlíku pod pokličkou a vyndám.
Žádný Papinův autokláv. Zatím to myslím vcelku fungovalo.
Vedle misek jsem si koupil malou kádinku, do té naleju přiměřeně destilky, rozmíchám suché přísady a zahřívám ve vodní lázni (v rendlíku na plotně) dokud se všecko nerozpustí - vodní lázeň nechám chvíli přejít varem.
Ten tekutý "sulc" rozleju zatepla do misek, vrstvu tak 4 mm. Nemá smysl dělat tlustší, podle mého to akorát víc zasmrádne (viz níže). Rovnou přikryju, aby do toho nepadaly zárodky, které tam nechceme. Necháme vystydnout - v zimě stačí vystrčit na chvíli za okno, jinak na pár minut do lednice. Agar tuhne vcelku ochotně.
Zbývá naočkovat a čekat. Vystydlý agar v miskách stačí maličko poprášit ("pocukrovat") špetičkou přípravku Biodeur. A samozřejmě přikrýt. Asi by neměl být na ostrém světle (nedejbože slunci) ale někde v místnosti na skříni bude miskám dobře. Měl by mít teplotu asi 25*C. Přišlo mi, že při 30*C v koupelně víc smrděl (taky ho při tom pokusu byla tlustší vrstva v ploché zavařovačce). Takže nechávám kultivovat v přikrytých petriho miskách při cca 23-25*C a je to OK. Jak tvrdí i věděcká studie níže v odkazech, P.Oligandrum je schopné pokrýt menší Petriho misku z jednoho bodového naočkování asi za 4 dny. Pokud se chodíte každý den podívat, vidíte jak se po povrchu šíří bělavý povlak = patrně mycelium P.Oligandra. To je žádaný vývoj - pro jistotu očkuji misky celoplošným lehounkým "poprášením" a za 4 dny bylo skutečně pokaždé hotovo. Pokud se týče skladování, prostě nechte naočkovaný agar v tom místě, kde jste ho "kultivovali". Z koláče v misce doporučuji odkrajovat malé hrudky naočkovaného "sulcu" plastovou lžičkou nebo podobným nástrojem a podle potřeby průběžně 2x týdně dovlhčovat destilkou (pár kubíků do misky).

Čerstvě uvařený Agar je téměř bez vůně - možná je zblízka cítit slabounce po klihu.
Ve všech mých pokusech po naočkování P.Oligandrem po pár dnech začal trochu zapáchat - asi jako limonáda s příchutí vína, po které se někdo poblil. Pokud mohu soudit, ten smrádek vyprchá vzápětí po nanesení (po uschnutí nanesené vrstvy). Je to asi jediná nepříjemnost.
Zajímavé je, že po nanesení a uschnutí není prakticky vidět, je jenom nepatrně lesklejší než neošetřená pokožka. (Neleskne se zdaleka tolik, jako všelijaké mastné krémy.) A po zaschnutí nelepí.

Mazat se to dá třeba 1x-2x denně (vyzkoušejte). Účinek v mém případě není stoprocentní, ale je citelně lepší, než při doporučené aplikační metodě (rozmíchat ve vodě a koupel) - a kvůli aplikaci není třeba desítky minut v klidu sedět s nohou ve škopku. Zkusil jsem také po nanesení agaru naschvál udržet kůži po nějakou dobu v "lehce zapařeném" stavu přiložením mikrotenové fólie - do jejího odstranění jsem cítil takové jemně štiplavé dráždění, které po odstranění fólie během pár minut zmizelo. Těžko říct, co to přesně znamenalo. Účinek byl možná nepatrně lepší, než při prostém natření a okamžitém oschnutí (hodnoceno druhý den). Ono to "trvale mírně zapařené" prostředí se přirozeně vytváří např. také v nevětraných botách. Pokud mám dotyčnou nohu ošetřenu ranním mazáním, je do večera v klidu.

A do jaké míry to tedy účinkuje: jednorázová aplikace můj dermatofyt dočasně utlumí, ale on se po vysazení během pár dnů vrátí v plné síle (celoplošné zrudnutí původního ložiska atd). Při pravidelném mazání agarem 2x denně ustoupí dermatofyt do pozadí, zbyde nepatrné celoplošné či kropenaté zarudnutí a lze nalézt i zbytkové olupování kůže. Na okraji původního ložiska a vůbec různě v ploše lze pozorovat několik jednotlivých/izolovaných rudých pupínků (třeba 2-3 ks, 1 mm v průměru) - jako kdyby si dermatofyt vytvářel poslední opevněné útočiště. Pokud původní nákaza vytvořila větší pupínky, tyto se během pár dnů zhojí/oloupou, prakticky až do hladka.
V odkazech zmíněná studie "P.O. Can Suppress and Kill...atd." obsahuje zmínky, že některé kmeny dermatofytů byly v naočkované misce v agaru schopny uhájit proti P.Oligandru určité území. Pokud P.O. nedokázalo dermatofyt úplně vyhladit, došlo k ustavení jakési rovnováhy (protivníci se "zakopali" a udržovali pozice). Což by patrně odpovídalo výše popsanému vývoji v mém případě. Mohu se snažit zváhnout rovnováhu opakovanou aplikací P.Oligandra - což dokážu zevně na ploše, ale patrně nikoli do hloubky. Dosavadní klinické studie (nebylo jich mnoho) popisují, že u určitého procenta pacientů se dokonalé zničení dermatofytu nezdaří - asi je to můj případ.
Na chodidlech je po pár dnech opakovaného mazání znát, že se ztenčuje (snáz eroduje a obrušuje se) tlustá vrstva zrohovatělého keratinu.

Svůj recept na Agar jsem částečně odkoukal ze složení profesionálního MEA Agaru, náhražkové konzumní suroviny jsou inspirovány příspěvkem houbaře s nickem "fredy72" na fóru damyko.info (viz odkaz níže) - ale konkrétně jsem se nesnížil k tomu, abych do receptu přidával škrob (v profi MEA Agaru není). Taky jsem agar při vaření nepřikyseloval, aby nebyl vůči kůži agresivní (postup přípravy profi agaru obsahuje příměs ledové kyseliny octové). Pro mě trochu magická složka profi MEA směsi je pepton. Maso natrávené trávícími enzymy... docela drahá přísada a nejsem si jist, jesti bych tohle chtěl použít pro přímou aplikaci na pokožku. Zkusil jsem místo toho přidat špetičku čisté potravinářské vepřové želatiny (kolagenový hydrolyzát). Ne moc, protože chci, aby se vystydlý "agarový sulc" dal rozmazat, a aby nebyl tuhý jak žužu (jak se jinak na laboratorní agar v doporučeném poměru s vodou zřejmě sluší a patří.) Zdroje zmiňují jako vhodnou přísadu ještě nějaké fytohormony jako stimulátory růstu P.Oligandra, ale k těm nemám přístup.

Budete-li se složením experimentovat, doporučuji se vyvarovat všech surovin, u kterých hrozí příměs konzervantu/desinfekce. A asi ani nepoužívat chlorovanou vodu. Pythium Oligandrum zřejmě není ani zdaleka tak odolné všelijakým fungicidům a baktericidům, jako dermatofyty :-( Ze stejného důvodu asi nemá cenu, střídat P.Oligandrum v krátkém sledu s fungicidní chemií, nebo i různými "neagresivními" krémy/mastičkami s obsahem konzervantů. Tzn. snažíme se vyhecovat k bujení P.Oligandrum, které je zřejmě dost choulostivé a na lidské pokožce se mu asi moc nelíbí (tento organismus spontánně žije na obilných klíčcích a kořenových systémech rostlin), a také udržet P.Oligandrum co nejdéle naživu a při chuti - aby se v tom nepříliš přátelském prostředí pustilo do dermatofytů, a nevzdalo svůj vlastní boj o přežití příliš brzy.

P.Oligandrum vlastně není houba. Jeho buněčná stavba má některé součástky, obvyklé spíše u živočichů. Patří do třídy řasovek, z říše Chromista nebo Chromalveolata (ovšem jedná se údajně o taxon umělý, "polyfyletický", podobně jako prvoci = asi "co se nevešlo jinam"). V dnešní biologické systematice tedy stojí "vedle" říší jako jsou rostliny, živočichové, prvoci a houby. Nedokážu nikde najít jasné vyjádření, zda je konkrétně P.Oligandrum aerobní - mám za to, že ano, že potřebuje vzdušný kyslík.

Kde koupit suroviny na agar:
https://www.zdrava-prodejna.info/doplnky-stravy/495-agar-20-g-8595122360...
https://www.zdrava-prodejna.info/sladidla/2616-sladovit-suseny-170g-slad...
+nějakou dextrózu (glukózu):
https://www.eshop.provita.cz/dextroza-250g-provita

Mně se tehdy povedlo koupit všechny tři suroviny ve "zdravé prodejně".
Želatina je nějaká obyčejná ze sámošky - mletá, čistá, neochucená, ve složení nejsou zmíněny konzervanty.

Otázky a hypotézy ke zvážení a dalšímu prověření:

Otázkou je, zda ten smrádek proočkovaného Agaru způsobuje P.Oligandrum, nebo nějaká "nečistota" (ale na octové kvašení to snad nevypadá).

Otázkou je, zda příznivý účinek na pokožku je přínosem P.Oligandra, nebo spíš želatiny (kolagenového hydrolyzátu) či dalších "pasivních" složek agarového substrátu. Zatím jsem neměl čas a náladu na porovnání s "kontrolním vzorkem" nenaočkovaného agaru. Nicméně předpokládám, že P.Oligandrum funguje. Máloco jiného totiž fungovalo takto účinně (včetně různé hrubé chemie).

Delší dobu mi vrtá hlavou, jestli nemám prostě jenom selektivní imunitní deficit vůči dermatofytům. Resp. z druhé strany, jak zvýšit imunitu vůči těmto škůdcům. A chovám určitou naději, že možná P.Oligandrum pomůže i s tímhle.
Totiž P.Oligandrum při útoku na hostitelskou houbu v určitém okamžiku rozleptá její buněčnou stěnu, čímž se "na místě činu" (např v lidské kůži) rozlije vnitřní obsah houbové buňky (cytoplazma) a lyzát buněčné stěny - rozfázované fotky tohoto děje lze nalézt např. v bakalářské práci "Pythium Oligandrum v klinické praxi" (odkaz níže). Jestli tohle nepřispěje k senzibilizaci imunitního systému v těle lidského pacienta, tak už nevím co. Jistě záleží na hloubce v kůži, kde k vykuchání dermatofytu dojde = zda tam imunitní systém vůbec dohlédne/dosáhne.

Při déledobějším mazání Agarem s Pythiem mám trochu pochybnosti, zda pozorovanou zbytkovou vyrážku způsobuje ještě původní patogen = dermatofyt, nebo zda už můj organismus imunitně reaguje na P.Oligandrum :-) Těžko říct, každopádně když přestanu mazat, většinou se během 2-3 dnů vrátí původní agresivní vyrážka :-(

Ohledně Panthenolu (zejm. v kombinaci s fungicidní chemií) mám ve vztahu k mé dermatomykóze lehké podezření, že Panthenol posílí povrchové vrstvy pokožky, ale zárodek mykózy zůstane zapouzdřený vespod :-( Jedná se o druhý důvod, proč Panthenol nepoužívám střídavě s P.Oligandrem - snad to není chyba, možná ještě vyzkouším. Je možné, že také P.Oligandrum má problém, pronásledovat dermatofyty do hlubších vrstev kůže.

Čtení:

"The Oomycete Pythium Oligandrum Can Suppress and Kill the Causative Agents of Dermatophytoses"
https://link.springer.com/content/pdf/10.1007%2Fs11046-018-0277-2.pdf

"Pythium Oligandrum v klinické praxi" (bakalářská práce)
https://dk.upce.cz/handle/10195/58253

Recept na domácí Agar pro pěstování sadby hub:
http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=43076#43076

Datasheet profesionálního MEA = Malt Extract Agaru, včetně složení:
http://himedialabs.com/TD/M1913.pdf

Hm. Protože nejde

Hm. Protože nejde aktualizovat již vložený blogpost, přidávám drobnou korekci formou odpovědi:

K bodu "nestřídat P.Oligandrum s mastičkami (kvůli konzervantům)" bych měl ještě dodat: ve chvíli, kdy máte pocit, že už toho "oligandrového agaru" bylo dost, že se to nikam neposouvá, a chcete s tím skončit, dává naopak docela dobrý smysl, navázat nějakou šetrnou hydratační mastičkou - chladivou, neparfémovanou. A zkusit to "udržet" už jenom s ní. Ještě loni bych doporučil "Excipial krém" = cosi velmi neutrálního, tuším polomastného na parafínové bázi. Ale on se zřejmě přestal vyrábět - takže to chce zkusit, co jiného funguje. Momentálně dostupný Excipial Formulae (s příměsí ricinového oleje) nemám vyzkoušený.

ja mam velmi dobre skusenosti

ja mam velmi dobre skusenosti s Ialugen-om 

je volne predajny, regeneruje pokozku a pomaha aj pri nejakych mensich koznych infektoch, lebo obsahuje iste percneto striebra. mne dost vyrazne pomohol

Ohledně antimykotik proti

Ohledně antimykotik proti dermatofytům: po dlouhém hledání náhrady za nedostupný Mykoseptin (undecylenáty) jsem vylučovací metodou našel dvě konkrétní účinné látky, které jsem do té doby nezkusil, a podle dostupných informací mají být účinné proti dermatomykózám (trichophyton): Bifonazol a Terbinafin. Takže jsem si koupil na vyzkoušení nejmenší dostupná balení mastiček Canespor (15g) a Terbistad (7.5g) a přišel jsem na to, že sice každá zvlášť nic moc, ale velmi dobře zaúčinkují ve vzájemné kombinaci, když je prostřídáte: jednu ráno, druhou večer. Stačí tenoučká vrstvička. Účinek není úplně přes noc, ale za týden by měl být jasný výsledek. Kůže zřejmě potřebuje pár dnů na regeneraci/zhojení. Mě to během týdne zbavilo zbytku mykózy na dvou různých místech těla. Na třetím místě se to zřejmě ještě po čase vrací, ale po zaléčení uvedenou kombinací je to už velká pohoda.

Jinak jako pomocné opatření při Tinea Inguinalis zřejmě do jisté míry pomůže, chodit spát v trenclích, brát si každý večer čisté, a po vyprání je přežehlit napařovačkou.

Jako "alternativní dokončovací" mazání na mykózy zřejmě obstojně funguje samodomo bylinkový lihový macerát s Panthenolem, který popíšu v samostatném příspěvku (vyvíjel jsem ho primárně jako mazání na otékavé klouby).

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k