update - červen 2018

Vcelku nic moc nového, jenom pár drobností mě pudí znovu si tady ublognout:

Ohledně zdejšího hlavního tématu: moje spotřeba glukanu a vitamínů v posledních měsících konverguje k nule, přesto jsem překvapivě zdravý. Poslední asi půlrok téměř úplně vymizely všelijaké epizody nachlazení apod., na které jsem byl zvyklý prakticky celý dosavadní život. Můj táta tvrdíval, že v tomhle věku pár let po čtyřicítce jsou prostě ty nejlepší leta, kdy člověk není nemocnej, protože má imunitu na max. Čert ví. Skoro úplně zmizely taky "stěhovavé kloubní obtíže". Dlouhodobě mě zlobí křížová oblast a taky levá kyčel, ale zdá se, že i tohle se trochu lepší (opatrný optimismus).

Na záda a kyčel pomáhá přiměřená zátěž (sport). Není dobré začít rovnou běhat, ale nějaký pohyb je určitě vhodný. Já jsem asi předloni v zimě vypozoroval, že zádům pomáhá běžkování - a zabírat pokud možno rukama. Akorát že další dvě zimy na běžky tady kolem nebyla šance. Loni zjara jsem si koupil kolečkové lyže (nějaký střední Skike, průměr koleček tuším 125 mm) a po mírném poladění lýtkových polstrů se na tom dá brázdit docela dlouho. A hlavně celoročně. Důležité je, že tah vytvářený pažemi nevadí křížové oblasti páteře, ba naopak zřejmě posiluje vazy a svaly kolem páteře (i na vnitřní straně), které svým tonusem vracejí ten komínek obratlů a plotýnek zpátky do latě... aspoň tak si to vysvětluju (něco jsem četl a slyšel od doktorů). A taky ten přiměřený pohyb prostě udržuje klouby pohyblivé. Odhadem totéž platí o kyčlích. Ten bruslivý pohyb rozhýbává a posiluje kyčle a kříž, přitom to nejsou takové rázy jako při běhu.

Nakonec jsem znovu začal i trochu běhat. Buď sám, nebo s děckem co už zvládne ujet 2 km na kole. Děcko jede, tatínek funí. A záda se kupodivu dál zlepšujou. A každý den pár kliků... A zřejmě k tomu už ani nemusím "zobat".

Popravdě jsem na sobě začínal poslední cca rok cejtit, že málo sportuju. Jako kdyby mi chřadly ruce. Dokonce se přidalo trochu mravenčení do levé ruky (dlaň i paže) a pocit jako kdyby částečně odkrvená levá noha (přitom prokrvení zjevně OK). Tělocvikem se to zase srovnalo. Péče o malé děti huntuje fyzickou kondici :-) Naštěstí už začínají sportovat se mnou.

Jak jsem posledně psal o Mykoseptinu... bohužel ho managoři ze Zentivy / Sanofi vyřadili ze sortimentu. A přesná náhrada na našem trhu není. Bulhaři (Sopharma) vyrábějí Mycodermin se shodným složením - ale ten se tady nedá koupit. A GSK někde v Irsku nebo v Americe vyrábí "Desenex Ointment Zinc Undecylenate 20% atd." - shodné složení jako náš starý dobrý Mykoseptin (a stejně nadšené reference). Dá se koupit přes Amazon, ale je pekelně drahá. Tady u nás se dá koupit leda pudr "Devilan zásyp" (od výrobce BioMedica) - sice spíš kosmetický přípravek, ale obsahuje trochu undecylenanu zinečnatého ("mykoseptin"). Pudr jako léková forma mi nevyhovuje, ale když se to smíchá s masťovým základem (já používám "Excipial krém") tak to drží na kůži kam to namažete a kupodivu to účinkuje velmi podobně jako originál Mykoseptin. A opakuji svoji hypotézu, že undecylenan zinečnatý (Mykoseptin) v kombinaci s pantenolem možná tlumí otoky kloubů. Zkoušel jsem s tím mazat i záda - jestli to k něčemu bylo, tím si nejsem jistý. Ještě by to chtělo přidat něco pro zvýšení transdermální penetrace...

Omlouvám se, že tu řeším dermální antimykotika, ale popravdě nevím kde jinde tuhle věc zveřejnit :-) Zdejší přátelské prostředí a anonymita mi velice vyhovují. Omlouvám se za OT.

Ještě jednou se s omluvou za

Ještě jednou se s omluvou za OT vrátím k těm mykózám. Horké počasí v kombinaci s tělesnou aktivitou mi opět daly příležitost ladit antimykotika a postupy. A docela s úspěchem. Takže:

Tinea Pedis: funguje Devilan Zásyp upravený do podoby masti. (Pozor, hotový Devilan Balzám v podobném balení má jiné složení! neobsahuje undecylenan.) Devilan Zásyp smíchejte například s "Excipial Krémem" na hustou kaši. Opravdový brutus je naschvál hustší kaše z panthenolového mléka (viz níže) a Devilanu, když přidáte trochu "olejovitého" sojového lecitinu. Směs se srazí, odloučí se voda, a zbytek nabyde konzistenci bílého medvědího ... žvejkačky. Je to lepivé, hutné, zřejmě dost hydrofobní, drží to na noze a přežije to i sprchu. Na tlusté kůži na noze Devilan nepálí / nekouše. Při pravidelném používání se zdá, že tlustá zrohovatělá kůže poněkud měkne a vrstva kůže se tenčí, snáz se odírá. Těžko říct, jestli to má na svědomí Devilan (undecylenan zinečnatý?) nebo co vlastně.

Tinea Inguinalis (též cruris) - prostě problematické opruzeniny v tříslech, u někoho možná i jinde (v podpaží apod.) co se samy nezhojí: tady je Devilan Zásyp zřejmě "moc koncentrovaný", na opruzeninách v koncentrované podobě kouše/pálí. Pokud zkusíte koncentrovanou mast z Devilanu, tak nezjistíte, jestli Vás pálí mykóza nebo mastička. Osvědčila se mi jemnější směs: jako základ Swiss Panthenol 10% mléko (je mastnější a méně vodnaté než "gel"), a do něj špetku Devilan Zásypu (možná radši začněte s nižší koncentrací) a trochu 1% Clotrimazolu (Imazol nebo jiný obchodní název). Na 5 ml Swiss Panthenol mlíka špetku Devilanu (na špičku nože, objem asi jako menší hrášek) a vymačknout z tuby asi 2-3 cm housenku Clotrimazolu. A zamíchat. Panthenol sám o sobě silně podporuje hojení a obnovu kůže, tzn. i její přirozenou imunitu, a zrovna tahle značka obsahuje i několik vitamínů, a je jenom maličko parfemovaná (obešel bych se bez parfému). Dřív jsem měl panthenolové mléko od Müllera a přijde mi, že bylo slabší (a víc parfémované = otrava).
Tahle míchaná mastička se skoro všechna vsákne, nechává kůži vláčnou, mírně promaštěnou a jakoby kluzkou = pomáhá i mechanicky, pokud se při pohybu třou dvě plochy kůže o sebe navzájem. Jediný Devilan se celý nevstřebá, nějaká jeho složka nechává na kůži bělavý povlak (přilepený ve zbytkovém omastku) a mám podezření, že tenhle zbytkový bílý prach dokáže ještě trochu kousat na kůži (proto nepřehánět koncentraci Devilanu). Mazat stačí tenkou vrstvu, silnou vrstvou si nepomůžete. Pokud má mykóza sklon se "rozlézat" (cítíte jehličky i v okolí rudého ložiska) tak se nestyďte máznout i okolí opruzeniny. Případně zkuste taky prostřídat nějakou antibakteriální dezinfekci (Jox, s odpuštěním Framykoin apod.)
Důležitou součástí léčby Tinea Inguinalis je hygiena, což je v letních parnech dost problém, hlavně když se člověk musí trochu hýbat, takže se nezadržitelně potí. Podle mých zkušeností opruzeninu rozjíždí slaný pot - čím slanější, tím hůř, a čím déle na kůži zůstane, tím hůř. Doporučuji se při každé příležitosti osprchovat studenější vlažnou vodou (aby se tělo ochladilo) a osušit. Klidně 2x-3x denně, nejlíp hned po fyzické aktivitě při které se člověk zpotil. V nouzi stačí namočit čistý papírový kapesník ("vlhčené balené" raději ne!), opatrně s ním otřít pot a zbytky staré masti z opruzeniny, opatrně suchým papírovým kapesníkem osušit (při mytí a sušení nedřít/nedrápat, nebo si sedřete čerstvě zregenerovanou vrstvičku pokožky) a přemáznout. Mazat panthenolovou směs pokud možno až na suchou kůži - nejlíp po osušení ještě nechat chvíli vyvětrat, než namažete. A samozřejmě zároveň s osprchováním převléct do čerstvého suchého oblečení! Hlavně spoďáry.
Opruzenina neustoupí hned, ale v mém případě během cca týdne úplně zmizela (poté co jsem vyladil složení míchané masti).

Mimochodem asi jako první věc byste měli jít k doktorovi = někam se vnutit, protože s tímhle nejde čekat dva týdny na objednaný termín. Což je v létě složitější, protože doktoři mají taky dovolené a i bez toho je kožařů málo. Tohle co tu popisuju, má smysl až když doktor stanoví diagnózu, posoudí závažnost, pošle Vás domů s mastičkou, a mastička se třeba úplně neujme apod. Experimenty na vlastní pěst mají smysl až ve chvíli, kdy zhruba víte, na čem jste.

Na hraní s mastičkami se hodí kelímky se šroubovacím víčkem, zvané též "kosmetické dózy". Osvědčily se mi nejmenší velikosti: 5 ml a 15 ml. Pokud můžu, skladuju namíchanou směs v lednici, ale dá se nosit i ssebou, za den se nezkazí. Zaslechl jsem názor, že dvojná vazba v undecylenanu degraduje přítomností vody na undekan, čímž účinná látka ztratí část účinnosti. Proto mají možná masti s obsahem vody omezenou dobu účinnosti (ale třeba týden asi přežije i tahle domácí směs, zejm. v lednici.)

Je třeba říct, že mykózy jsou způsobovány různými organismy: např. dermatofyty (Trichophyton Rubrum) nebo kvasinkami (candida) - na každý z nich funguje jiná účinná látka a můžou se vyskytovat současně. Může se přidat i komplikace bakteriální koinfekcí. Takže podle mých zkušeností má v tomto případě smysl zamačknout slzu nad doporučením "nepoužívejte kombinace více účinných látek, protože pak nevíte, co zabralo" - protože směs více účinných látek účinkuje proti širšímu spektru organismů (a snad i jejich životních stádií), čímž pokryje víc různých účastníků té veselé párty, kterou nedobrovolně hostíte.

Vedle uvedených účinných látek jsem tuším zkusil přidat do směsi taky Dobexil H. Ten má svíravé/stahující účinky a obsahuje Lidokain (anestetikum). Ale nijak mě neuchvátil. Podobně Hydrokotizon.

Obecně pokud smícháte několik různých mastiček, nedivte se, když Vám vyjde divná konzistence - různé masťové základy se můžou navzájem srážet. To je bohužel nevýhoda míchání "naslepo" bez odborných vědomostí a bez znalosti přesného složení :-(

V Polsku jde koupit

V Polsku jde koupit Mykodermina.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k