Plicní mykobakteriózy, léčba kombinací ATB 18 měsíců a délePlicní mykobakteriózy

Mezi nejčastější vyvolavatele tzv. netuberkulózních mykobakterióz patří Mycobacterium (M.) kansasii, M. avium complex, M. xenopi, M. fortuitum, M. chelonae. Vyskytují se především ve vodních nádržích a rozvodech, v půdě, mezi ptáky, drůbeží. Na rozdíl od TBC se mykobakteriózy nepřenášejí interhumánním kontaktem, ale prostřednictvím infekčního aerosolu, deglutinační cestou, kožními oděrkami. Imunokompromitovaní pacienti mají větší riziko onemocnět diseminovanou formou plicní mykobakteriózy, ale onemocnění může postihnout i osoby imunokompetentní, často starší s již přítomnou jinou plicní chorobou.

Klinická symptomatologie je velmi podobná TBC a bez dalších vyšetření není možné tyto choroby jednoznačně rozeznat. Bez druhové identifikace nelze ani rozlišit jednotlivé mykobakteriózy. Průběh může být ovlivněn jiným chronicky probíhajícím onemocněním.

V rentgenovém obraze jsou pro netuberkulózní mykobakteriózy charakteristické tenkostěnné kaverny v horních lalocích plic a infiltráty lokalizované hlavně do středního laloku a linguly. Bronchiektazie svědčí pro prolongovaný průběh.

Hlavní diagnostický rozdíl spočívá při bakteriologickém vyšetření. Pozitivní kultivační nález s následnou identifikací kmene je rozhodující pro průkaz netuberkulózní mykobakterie. Další charakteristickou vlastností těchto mykobakterií je jejich rezistence na AT 1. řady.

Diagnostika plicních mykobakterióz

Diagnóza vychází z kombinace klinických příznaků, rentgenového obrazu, opakovaného bakteriologického vyšetření případně podpořeného histologickým nálezem granulomatózního zánětu. Nejdůležitější je opakované mikroskopické a kultivační vyšetření biologického materiálu. Jednorázový pozitivní kultivační výsledek může odpovídat skutečné infekci, ale může jít i o asymptomatickou kolonizaci či kontaminaci ze zevního prostředí. Diagnostická kritéria plicních mykobakterióz vycházejí z doporučení Americké hrudní společnosti. Klinický a rentgenový nález musí být doplněn nejméně o dva pozitivní mikroskopické a kultivační vyšetření sputa, případně o 1 mikroskopický a 3 kultivační nálezy. Pokud je k dispozici jen 1 odběr bronchiálního sekretu, je třeba, aby jeho kultivace byla silně pozitivní na 2 až 4 kříže. V případě pouze histologického vyšetření s nálezem granulomatózní léze je nutné pozitivitu materiálu potvrdit kultivačně s následnou druhovou identifikací kmene [4].

Léčba mykobakterióz

Pro jednotlivé druhy mykobakterií je typické, že bývají často rezistentní na základní antituberkulotika. Při léčbě mykobakterióz podáváme proto kombinaci citlivých antituberkulotik doplněnou o další antibiotika dle výsledků testů lékové citlivosti in vitro. Nejčastěji jsou aplikovány makrolidy, chinolony, aminoglykosidy, sulfonamidy. Na rozdíl od TBC trvá léčba u klinicky závažných forem mnohem déle. Doporučuje se minimálně 18měsíční podávání preparátů s tím, že kultivační negativita sputa má trvat alespoň 12 měsíců.

Při jednostranném nálezu, který při léčbě neregreduje, je možné indikovat chirurgický přístup a lézi resekovat. Předpokladem jsou dobré hodnoty kardiorespiračních vyšetření. Obdobný přístup je doporučován při léčbě krčních lymfadenitid s odstraněním celé skupiny postižených uzlin [6,7].Zdroj: nutno se zaregistrovat

http://www.mednews.cz/cz/index.php?menu=casopis&id=1801

Super prispevek, Kamarade!

Super prispevek, Kamarade! Diky. Presne tohle mi rikala moje doktorka taky. Takze zde mame dalsi priklad, jak se antibiotiky leci roky- oficialne. Dalsi dlouhodoba lecba antimykotiky je napriklad pri plisnovem onemocneni nehtu- ruzne azoly se taky berou mesice az roky. Tudiz komu bude Dr. tvrdit, ze ho dlouhodoba lecba atb zabije a zlikviduje mu jatra, necht vytiskne tento clanek. 

Na Wheldonove protokolu od 02/2006 pro Cpn a Mycoplasmata, unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

Navíc je to z webu pro

Navíc je to z webu pro doktory - nejnovější poznatky. Takže i tím je možno argumentovat.

Já se tam klidně zaregistroval:-)))

Na Wheldonově protokolu - Roxi, Doxy, Tini - od 7. 2006. Borelie, chlamydie, bartonella, yersinia: chronická únava, radiculitida (bolestivý zánět kořenů míšních nervů), bolest celé nohy a brnění, bolest SI skloubení a dalších asi 10 problémů.

Na Wh. protokolu Roxi, Doxy, Tini od 7. 2006. Borelie, chlamydie, bartonella, yersinie: chronická únava, radiculitida, bolest celé nohy, brnění, bolest SI skloubení atd. Po 12 měsících Wh. veškeré hlavní problémy pryč, až na bolest SI skloubení a únavu. 

Jj velmi užitečné

Jj velmi užitečné :-)

jenom nemáš někde link na konkrétní stránky kde by se v této souvislosti popisovala dlouhodobá (měsíce-roky) léčba antituberkolotiky a její vliv na pacienty ? 

Na CAPu od 30. 5. 2007 pro chronickou "pětiletou" CTR (+ pravd. i CPN). Od 22.6. 07 plná dávka CAPu = 100mg minocyklinu + 3 x 500mg azithromycinu + pulsy metronidazolu.

Na CAPu od 30. 5. 2007 pro chronickou "pětiletou" CTR (+ pravd. i CPN) CAP - 100mg minocyklinu + 3 x 500mg azithromycinu + pulsy metronidazolu. 

U článku máš dole link.

U článku máš dole link. Zaregistruj se a něco víc tam třeba na tom webu najdeš.

Na Wheldonově protokolu - Roxi, Doxy, Tini - od 7. 2006. Borelie, chlamydie, bartonella, yersinia: chronická únava, radiculitida (bolestivý zánět kořenů míšních nervů), bolest celé nohy a brnění, bolest SI skloubení a dalších asi 10 problémů.

Na Wh. protokolu Roxi, Doxy, Tini od 7. 2006. Borelie, chlamydie, bartonella, yersinie: chronická únava, radiculitida, bolest celé nohy, brnění, bolest SI skloubení atd. Po 12 měsících Wh. veškeré hlavní problémy pryč, až na bolest SI skloubení a únavu. 

TBC- jeden odkaz, mám

TBC- jeden odkaz, mám někdo jiný,hledám ://www.capegateway.gov.za/Text/2003/tb_guidelines2000.pdf

Odkaz ATB,

ATB 

ATB  TBC

http://www.zupraha.cz/pracoviste/TBC-mykobakteriozy/doc/Soucasna%20lecba%20tuberkulozy.pdf?PHPSESSID=24fba4f7818b51b131e06dce391332f8 

Jen tak pro zajímavost,

Jen tak pro zajímavost, toto brala moje matka před 4 lety ( to jí bylo 64 let) , když měla zapouzdřenou TBC: Arficin, Surin, Nidrazid, Flavobion, Piridoxin (B6). Brala to 3/4 roku a žádné problémy neměla.  Takže nevím, o co doktorům jde.                                         

 

Na Wheldonově protokolu od 21.4.2007 pro CPn - epicondylitida obou loktů, bolesti kloubů, únava, cukání ve svalech, pocit cizího tělěsa v krku.

Ukončení CAP 2012. Zcela bez potíží.

No, toť otázka! Ještě

No, toť otázka!

Ještě před pár lety jsem si myslel, že jim jde jen a jen o blaho pacienta, všem! Teď již o tom nejsem tak hluboce přesvědčen. Ovšem za předpokladu, že za doktory považuji všechny, co si píší před jméno MUDr. Ale ono to je mezi nimi asi stejné, jako v jiných branžích. Jsou takoví, co umí a pak takoví, co neumí! Ti co neumí obyčejně jsou arogantní, což je nejspíš dokonalá kamufláž jejich hlouposti a neznalosti a ti co umí, ti se starají, ale ty si musí každý najít a mít štěstí, aby se k nim ještě vešel. Oni mívají totiž plno a nestíhají! Bohužel je člověk začne obyčejně hledat, až když má problém!

Kdysi jsem se dostal k vařečce, učil mne kluk s třítýdenním kurzem. Podotýkám znovu - třítýdenním! Měl nějaký další smysl pro ochucování, perfektní! Pak dva vyučení, taky perfekní. Všichni strávníci dlabali, až měli boule za ušima. Ale pak jsem řízením osudu jedl jídla od vyučené taky kuchařky. Sodoma Gomora, baba arogantní! Neznala snad nic jiného než magi. Jednou nesl sousedovic kluk z kuchyně pličky na smetaně. Ještě týden byla jeho trasa jasná přes celou vesnici nejen místním čoklům! Takový to byl smrad! Magi a ocet! Plíčky na smetaně. Jednou jsem svěřil svíčkovou taky vyučenému kuchaři, Sodoma Gomora! Nedalo se to jíst. Vařit, to chce cit! A kdo ho nemá, ani oukrop neudělá! A teď to vemte, oč těžší a složitější je medicína. Taky tam  platí Gausova křivka rozložení od naprostých Nýmandů po génie. 

Jan

Na Wheldonovu protokolu od 12/2005 pro Cpn; chronický únavový syndrom, fibromyalgie, vysoký tlak, závratě, opakované infekty HCD i DCD, uší, VAS, parestézie a bolesti DK, průjmy, křeče a zažívací potíže ...6. 2007 zlepšení ve všem

březen 2013 ukončení CAPu 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k