Niacin

originálny link: http://www.cpnhelp.org/?q=powell_niacin

Komentár Dr.Powella k Niacínu pri liečbe CPn.


Cpn ovláda množstvo spôsobov ako vzdorovať imunitnému systému. Existuje jeden mechanizmus, ktorý je obzvlášť dôležitý a môže byť ovplyvniteľný voľne predajnými potravinovými doplnkami. CPn ovplyvňuje niacínový metabolizmus. To vedie k narušeniu činnosti T-lymfocytov, nedostatku melatonínu, serotonínu, tryptofanu a niacínu, ktoré sa môžu prejavoviť ako depresia, únava a nespavosť, všetko to známe symptómy CFS, FMS a ďalších chorôb súvisiacich s CPn.

Niacínová terapia je už desaťročia bezpečne využívaná na liečbu hypercholesterolemie, avšak aj napriek tomu by ste mali hladiny niacínu zvyšovať pomaly, aby sa minimalizovali „flush“ reakcie (návaly tepla a sčervenávanie pokožky) a priebežne by mali byť monitorované hodnoty pečeňových enzýmov. V priebehu zvyšovania dávok niacínu počítajte s uvoľňovaním endotoxínov (v dôsledku odumierajúcich chlamýdií). Uvoľnenie endotoxínov dočasne zníži hladiny oxidu dusnatého (nitric oxide) a povedie k studeným rukám a nohám a tiež zvýšeným bolestiam svalov v úvodných etapách niacínovej liečby. Zvykať si na vyšie dávky niacínu je treba postupne, keďže užitie spôsobuje nával tepla a krvi (sčervenanie pokožky a náhle mravenčenie podobné, ako ženy často zažívajú počas prechodu). Táto reakcia sa zmierni s časom, ako si zvyknete na zvýšené hladiny a môžete zvyšovať dávky (pozn. mmichal: horný bezpečný limit je 2000mg denne) spolu s tým ako sa vyvíja tolerancia.

Keď sa dosiahne úspešná znášanlivosť niacinu, môže byť užívaný niacín s postupným uvoľňovaním, ale táto forma niacínu môže znamenať vyšiu záťaž voči pečeni. Buďte preto opatrní a zabezpečte, aby váš lekár monitoroval pečeňové enzýmy a krvný obraz každý mesiac, pokým nie je spoľahlivo osvedčená znášanlivosť. (pozn. mmichal: podľa novších diskusií sa niacin s postupným uvoľňovaním už vôbec nedoporučuje kvôli jeho vysokej toxicite voči pečeni a nulovým výhodám oproti bežnému niacinu). Niacinamid (tzv. „No Flush Niacin“ , ktorý nespôsobuje flush stavy) sa žiaľ nezdá byť rovnako efektívny ako bežný niacín.

Pridanie byliniek, ktoré zvyšujú aktivitu syntázy oxidu dusnatého (nitric oxide synthase, NOS), môže byť tiež užitočné a môžu viesť k zlepšenej imunite a teplejším končatinám. Cesnak, žen-šen (ginseng) a ashwagandha zvýšia aktivitu NOS a môžu účinkovať synergicky v kombinácii s niacínom. Zvýšenie oxidu dusnatého obvykle zníži bolesti svalov súvisace s fibromyalgiou a pocity úzkosti.

Jeden z nasledujúcich článkov podporuje používanie niacínu pri chronickej bolesti hlavy (článok Mayo Clinic) a druhý spája infekciu chlamýdiou s narušením niacínového metabolizmu a unikaním pred imunitou. Určite berte denne dostatok multivitamínov, keď bojujete s CPn. Potreba výživových doplnkov je značne zvýšená v dôsledku zvýšeného vystavenia vplyvu endotoxínov, ktoré sú uvoľňované z umierajúcich mikroorganizmov. Biochemické látky produkované telom na boj s CPn sú tvorené na úkor tryptofánu, niacínu, melatonínu a serotonínu, ktoré sú tiež potrebné k boju s CPn inými spôsobmi. Dopĺňanie výživy niacínom a melatonínom by malo chlamýdiám viac komplikovať život.

Všetko dobré všetkým, ktorí sa snažia byť zlým hostiteľom chlamýdií. Nasledujúce dva články dokumentujú efekt oxidu dusnatého a melatonínu na CPn.

Dr.Michael Powel

(pozn. prekladateľa: referencované štúdie som neprekladal, kto má záujem, môže si ich prečítať na originálnej stránke, podstata bola zhrnutá v texte vyššie. V textoch je zmienka o tom, že NO, melatonín, serotonín a tryptofan môžu chlamýdiám komplikovať operácie, ako sa transformovať z EB na RB a komplikovať množenie vnútri makrofágov a že serotonín a niacín by mohli mať niekedy tiež pozitívny vplyv proti migrénam)


Úryvok z diskusie na cpnhelp:

Submitted by Jim K on Mon, 2006-01-09 07:18.

Niacin a CPn zjednodušene:

  1. CPn narušuje niacínový metabolizmus.
  2. To vedie k poškodeným funkciám T-buniek, nízkemu melatonínu, serotonínu, tryptofanu, niacinu, čo pre nás znamená problémy (depresia, nespavosť, imunologické problémy, atď)
  3. Niacín tiež pôsobí proti endotoxínovým reakciám (studené ruky a nohy, nízka telesná teplota atď)
  4. Musíte užívať normálny (regular) niacin, ktorý spôsobuje návaly tepla a krvi a sčervenanie (I get itchy too) a musíte zvyšovať dávku postupne, a postupom času budete znášať vyššie dávky.
  5. Postupujte až na 500-1000mg na deň rozložené do celého dňa.
  6. Nakoľko môže byť užívanie pri týchto vysokých dávkach toxické na pečeň, kontrolujte pravidelne pečeňové hodnoty a krvný obraz, ak užívate tento doplnok týmto spôsobom.

 

Studies referenced:

 

Mayo Clin Proc. 2003 Jun;78(6):770-1.

Sustained-release niacin for prevention of migraine headache.

Velling DA, Dodick DW, Muir JJ.

Division of Pain Management Mayo Clinic, Scottsdale, Ariz 85259, USA.

Considerable advances in the diagnosis and treatment of migraine headache have occurred during the past decade, but treatment options for acute migraine attacks have expanded at a faster rate than those for prophylaxis. We describe a patient whose migraine headaches responded dramatically to sustained-release niacin as preventive treatment. Niacin is not generally considered to be effective for migraine prevention. However, low plasma levels of serotonin have been implicated in migraine pathogenesis, and niacin may act as a negative feedback regulator on the kynurenine pathway to shunt tryptophan into the serotonin pathway, thus increasing plasma serotonin levels. Sustained-release niacin merits further study as a potentially useful preventive therapy for migraine headache.

PMID: 12934790 [PubMed - indexed for MEDLINE]

 

Can J Microbiol. 2005 Nov;51(11):941-947.

Effect of nitric oxide on the growth of Chlamydophila pneumoniae.

Carratelli CR, Rizzo A, Paolillo R, Catania MR, Catalanotti P, Rossano F.

Chlamydophila pneumoniae is an important human intracellulari pathogen; however, the pathogenesis of C. pneumoniae infection is poorly understood and the immune control mechanism versus host cells is not completely known. The role of the nitric oxide (NO) synthase pathway in inhibiting the ability of C. pneumoniae to infect macrophage J774 cells and the ability of NO to damage isolated C. pneumoniae were investigated. Exposure of infected cultures to recombinant murine gamma interferon (MurIFN-γ) resulted in increased production of NO and reduced viability. Addition of 2-(N,N-diethylamino)-diazenolase-2-oxide before infection of J774 cells or during chlamydial cultivation released NO, both resulting in a reduction in the viability of C. pneumoniae in a dose-dependent way. These results indicate that immune control of chlamydial growth in murine macrophage cells may trigger a mechanism that includes NO release with effects on the multiplication of the microorganism, thus suggesting that NO may play a role in preventing the systemic spread of Chlamydia.

PMID: 16333333 [PubMed - as supplied by publisher]

 

J Antimicrob Chemother. 2005 Nov;56(5):861-8. Epub 2005 Sep 19.

Serotonin and melatonin, neurohormones for homeostasis, as novel inhibitors of infectionsi by the intracellular parasite chlamydia.

Rahman MA, Azuma Y, Fukunaga H, Murakami T, Sugi K, Fukushi H, Miura K, Suzuki H, Shirai M.

Department of Microbiology, Yamaguchi University School of Medicine, 1-1-1, Minamikogushi, Ube, Yamaguchi 755-8505, Japan.

OBJECTIVES: Chlamydiae are obligate intracellular bacteria, causing a variety of diseasesi, i.e. pneumonia, sexually transmitted disease, conjunctivitis and zoonosis. Tryptophan depletion by interferon-gamma (IFN-gamma) is the most important host defence system against chlamydial infection. Thus chlamydial tryptophan metabolism is thought to play key roles for IFN-gamma resistance, persistent infection and host/tissue tropisms. We tested tryptophan derivatives for activity against chlamydia-infected cells. METHODS: Rates of chlamydial infection and sizes of the inclusions were evaluated by in vitro infection using three Chlamydiaceae species, Chlamydia trachomatis, Chlamydophila pneumoniae and Chlamydophila felis, which show significant divergence of tryptophan synthesis genesi and different susceptibilities to IFN-gamma. RESULTS: Melatonin and serotonin, which are recognized as neural hormones for maintenance of organism homeostasis, reduced chlamydial infection but not other bacterial growth tested here. Unlike IFN-gamma, melatonin limited infection of all three chlamydiae and the effects were not recovered by tryptophan supplementation. Melatonin treatment only of host cells could diminish infection and the infection reduction was neutralized by a pertussis toxin, an inhibitor of G proteins. Ligands of melatonin and serotonin receptors also hampered infection. CONCLUSIONS: Inhibition mechanisms of chlamydial infection by melatonin and serotonin appear to be different from those of IFN-gamma and involve specific G-protein-coupled receptors. Melatonin is deemed to inhibit early progression of the chlamydial development cycle, such as establishment of intracellular infection and/or conversion from elementary bodyi to reticulate body. Utilization of melatonin, serotonin or their derivatives may be advantageous for harmless prevention of chlamydial infection.

PMID: 16172105 [PubMed - in process]

(díky moc za překlad mmichalovi a Janovi za korekci textu)

 

Můžu niacin, když mám

Můžu niacin, když mám hraniční ALT (asi jen po Enti, ale ještě bych to nehcala zkontrolovat)? Ta zimomřivost a zimnice, která mě trápí už asi 10 let, se na WP ještě o dost zhoršila. Asi endotoxiny z pozabíjených mrch, ale žít se tak nedá. Účty za teplo a teplou vodu = naprostá katastrofa, stydím se za sebe. Klubal mi vůbec nemohl najít tep, přijela jsem, venku něco přes 20°C a já úplně promodralá. Už nevím, co mám dělat, kdysi jsem byla otužilec... až do té horečky v ´96.

Těch 100 mg v B-Komplexu Forte 2x denně je u mě podle všeho jako dát krávě malinu.

S Niacinem hooodně

S Niacinem hooodně opatrně! Ukazuje na bakteriální zátěž. Já jsem synovi doporučila 1tab 500 mg /den a hned při první musel na záchranku. Kůži měl jako po spálení/opaření,nejvíce hlava, ruce, horní část těla, musel dostat protilátku.Začínat na úplně minimálních dávkách a přidávat. A tím i s vitamínem B-3 skončil.

to me  alergickou reakci na

to me  alergickou reakci na ten lek!!me  loni zubarka  vytrhla  zub moudrosti  a  ja  od  bolesti jedla  ibalgin 400 po jedne  tabletce  rano  v poledne   a vecer  druhy  den jsem byla  cela  jak oparena  osypana  rude  fleky  po celem tele.. tak jsem jela  k doktorce  a dala  me  tri dny  po sobe  injekce  a fleky  zmizli  ... pak me  vzala  krev  at  zjisti na  co jsem alergicka  .ja  se  pak porad  ptala  na  vysledky  a  ona  ze  nic  ze  na  nic  alergii nemam...a  tak  ja  jsem si od  boleni zad  hlavy  bricha  klidne  dal  zobkala  obcas  jednu tabletku ibalginu  a letos  jsem  byla  s  tema  pruduskama  u obvodacky  a  na  sve  karte  na obalu  ctu   NAPSANO  BAREVNOU FIXOU  ALERGIE NA  IBALGIN A ASPIRIN...  tak na  co me  tu krev brali  kdyz me  vysledky  nerekli???  ja  kdybych si to  na  karte  neprecetla  a pak se  nezeptala  tak me  to ani nereknou a ja  si klidne ublizuju dal!!!jedna  tabletka  me  nic  neudelala  ale  po tom trhani zubu jsem mela  asi 3 denne  a to uz  byla  reakce  jak hrom!!

Já mám podobnou

Já mám podobnou zkušenost. Rozdělila jsem si 1 kapsli niacinu 500 na dvě části, a když jsem večer brala druhou půlku, sousedka, která byla zrovna u mě, taky myslela, že bude volat záchranku. Červená jsem byla jak řepa, úplně jsem hořela, kůže maximálně citlivá, rozbolely mě místa, kde mívám problémy... Od té doby jsem to už raději nezkoušela.

Však je o niacinu výše

Však je o niacinu výše psáno, že se má přidávat postupně -hned 500mg /den... no to jsi Anton Špelec, ostrostřelec :-)) Já jsem přemýšlela, že bych ho zvedla nejdřív na 150, event. 200 (100 denně pojím v B-Kopmlexu),  postupně přidávat na tu pětistovku v rámci třeba několika týdnů.

Moja vlastná skúsenosť s

Moja vlastná skúsenosť s niacinom - proti zimomrivosti vôbec nepomôže. Po užití síce ca za 1-2 h príde stav červenej a páliacej pokožky, ale ten rýchlo odznie a nahradí ho niekoľko hodín ešte silnejšieho pocitu chladu (zrejme die-off reakcia z chlamýdiového LPS). Experimentovanie s niacinom je silne problematické, kto má problém znášať reakcie na atb, nemal by sa radšej do niacinu púšťať a ak áno, tak zvyšovať dávkovanie po 100mg a nie začínať hneď s 500mg dávkou... Neskôr zosumarizujem moju skúsenosť, teraz ale nemám na nič čas....

WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečby

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Ja jsem tam frkla hned 500mg

Ja jsem tam frkla hned 500mg k atb a tu reakci jsem mela taky. Vzdycky do par hodin, zcervani a paleni pokozky, to je ale presne to, co pisi...flush a neni to vubec nic nebezpecneho. Je to prirozena vlastnost niacinu, neskodna, takze clovek by mel byt na to pripraven a na zachranku nejezdit. Zase to odezni. Me to tedy bylo neprijemne, takze uz jsem pak nepokracovala, zrovna jsem zvysovala davky neceho jineho. Ale mam v planu jeste nejaky niacinek popapat, ale spise postupnym zvysovani davek...jit se muze az do 3g.

Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 pro Cpn a Mpn, tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..
Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

z ceskeho B komplexu se tech

z ceskeho B komplexu se tech 100mg neda ziskat, u swansona maji B balance 100: http://www.swansonvitamins.com/SW055/ItemDetail?n=0 , tak to je pak jinsi kava...

jinak zatezi na jatra ma byt forma niacinu s postupnym uvolnovanim, tu nebrat, ten okamzity, ktery zpusobuje flush by jatra moc deptat nemel

Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 pro Cpn a Mpn, tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..
Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

Beru 100 mg niacinu a hned

Beru 100 mg niacinu a hned 15 min po požití mi naskočí vyrážka na rukou a horkost v hlavě, která se někdy rozlejvá do celého těla, jak kdyby do mě někdo lil kyselinu. Dost nepříjemné, ale snést se to dá a po dalších 15 min to komplet odezní. A od zač. užívání jsem zatím neměla migrénu, ale to může být náhoda... Díky za článek.  

Borelióza, hr. bartonella, cpn, chsp60 4,51, ebv, hsv, streptokok, 'uretrální syndrom', CFS, hypotyreóza a milion potíží...

 

Tak si připadám jako

Tak si připadám jako archeolog.:-)
Niacin vlastně není nic nového - je to acid nikotinu , který se v ČSSR používal k léčení jako Nikoflavin.
http://www.biomedsearch.com/nih/Chelatometric-determination-nicotinic-ac...
Právě on mě s pomocí B vitamínů vytáhl v roce 1981 z mého dalšího bývalého průšvihu. To byli na Bulovce staří doktoři. Léčili mě s ním injekčně zpočátku každý den po dobu cca 3 měsíců. Funguje přesně, jak popisujete. První reakce byla na udušení a vypadala jsem jak rajče, ale pak se postupně všechno upravilo a snášenlivost byla lepší a lepší. Strašně mi pomohl. :-) Nevím už jaké dávky to byly, ale možná v mé kartě by se našla stará zpráva.

Pred časom som

Pred časom som bral  Inozitol Hexanicotinate  formu B3 a zhruba mesiac mi to dodávalo energiu.Potom to ustalo. Neviem či niekto skúmal účinnosť tejto formy v súvislosti s chlamydophilou.

"V priebehu zvyšovania dávok

"V priebehu zvyšovania dávok niacínu počítajte s uvoľňovaním endotoxínov (v dôsledku odumierajúcich chlamýdií). Uvoľnenie endotoxínov dočasne zníži hladiny oxidu dusnatého (nitric oxide) a povedie k studeným rukám a nohám a tiež zvýšeným bolestiam svalov v úvodných etapách niacínovej liečby."

Má niekto skúsenosť s dlhodobým užívaním Niacinu? Skúšala som ho na začiatku liečby, ale mala som naň práve silné flushing reakcie. Teraz som sa k nemu opäť vrátila. Prvé dve reakcie na 500 mg boli opäť silné, potom sa to zmiernilo. Vysadila som ho teda na týždeň a užila jenu tabletu počas pulzu. Asi po troch hodinách mi prišlo zle od žalúdka a nasledovalo krátke vracanie, ale žiadna flushing reakcia, sčervenenie sa nedostavilo.  Po pulze som ho opäť skúsila, flushing bol veľmi mierny. S odstupom týždňa bez niacinu, sa opäť trocha zvýraznil. Akoby ten flushing bol reakciou na niečo, čo sa po dlhšom čase v tele nahromadí, ale naopak pri pravidelnejšom užívaní sa to priebežne rieši, preto je oveľa slabší? Mám pocit, že sa s Niacinom cítim lepšie. Mal by podporovať IS a tým nepriamo, alebo možno aj priamo pôsobí na chlamky alebo aj niečo iné  - vírusy, aerobné baktérie, plesne? Vie niekto niečo viac? Flushing, teda ščervenenie a svrbenie pokožky je v dôsledku čoho vlasne? Detox kožou- pri nahromadení toxínov alebo prekrvenia pokožky - to by mal byť ale vždy rovnako silný a to nie je....???

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k