Chronický únavový syndrom, Fibromyalgie a další únavové stavy

Zde je odkaz na originál: http://www.immed.org/illness/fatigue_illness_research.html

Chronický únavový syndrom, Fibromyalgie a další únavové stavy

(Prof. Garth L. Nicolson)

 

Chronická únava se vyskytuje u 20% všech pacientů, kteří hledají zdravotní pomoc a je považována za nespecifický příznak, který je spojen s mnoha dobře známými zdravotními stavy. CFS/ME a FMS pacienti trpí komplexem navzájem se překrývajících příznaků a symptomů (podívejte se do sekce 'Signs/Symptoms' Questions, nahoře).

CFS je primárně charakterizován přetrvávající nebo opakovaně se vracející únavou bez předchozí historie porovnatelných symptomů, které se nedaří zbavit odpočinkem. U těchto pacientů absentují další klinické známky, které by mohly tyto příznaky vysvětlit jako nádory nebo autoimunitní onemocnění. Naopak pacienti s FMS mají bolesti svalů na celém těle, citlivost na dotek a slabost jako primární stížnosti, ale mají většinu, ne-li všechny příznaky a symptomy nalézané u CFS. Již dříve jsme se zamýšleli, že CFS/ME pacienti mohou trpět chronickými infekcemi, které mohou, byť z části, způsobovat jejich komplexní příznaky a symptomy.

Například systemické mykoplazmové infekce mohou způsobovat chronickou únavu, bolesti svalů a další škálu dodatečných symptomů, z nichž některé se týkají nefunkční imunitní odpovědi a v extrémních případech autoimunitních poruch. Některé mykoplazmy mohou napadnout prakticky kteroukoli tkáň a mohou oslabit imunitní systém a umožnit tak následné koinfekce dalšími bakteriemi, viry, houbami a kvasinkami. Když mykoplazma opustí určité buňky, jako jsou synoviální a nervové buňky a jiné, tak mohou stimulovat autoimunitní reakci.

Naše nedávno publikované studie ukazují možnou souvislost mezi mykoplazmatickými onemocněními a CFS/FMS, jelikož jsme právě u těchto pacientů nalezli vysoký výskyt mykoplazmatických infekcí. Nedávno jsme vyšetřovali pacienty s chronickými obtížemi na přítomnost mycoplazmat. Zjistili jsme, že zhruba 50% pacientů se syndromem Války ze zálivu (GWI) a 2/3 pacientů s CFS/FMS/ME byli pozitivní na mycoplazmy v krvi. Veteráni Války ze zálivu trpí symptomy podobnými problémům u pacientů s CFS/FMS. Mohou být léčeni antibiotiky účinnými proti mycoplazmám a v momentě, kdy se uzdraví, jejich krev již nevykazuje přítomnost mycoplazmat. Naše nedávné výsledky naznačují, že RA je rovněž asociována s mykoplazmatickými infekcemi (viz. Autoimunitní nemoci).

Nedávné zprávy a publikace ukazují, že kromě mykoplasmatických infekcí mají CFS/ME/FMS pacienti i další chronické infekce způsobené dalšími intracelulárními bakteriemi a viry. Na příklad pacienti s Lymskou boreliózou, způsobenou vnitrobuněčným patogenem Borrelia byli rovněž diagnostikováni s CFS/ME. Dále pacienti s CFS/ME/FMS mohou mít také infekce různých druhů intracelulárních baktérií Chlamydia. Tito pacienti mohou mít také infekce dalšími bakteriemi, které vstupují do jejich těla přes tzv. "děravé střevo" (pozn. překladatele:viz.náš článek o kandidě). Chronicky nemocní pacienti často trpí zánětlivým onemocněním střev a dalšími střevními problémy, které mohou umožňovat vnik patogenních bakterií do jejich těla.

Pacienti s CFS/ME/FMS mohou mít rovněž virové infekce, které komplikují jejich zdravotní stav a způsobují nemocnost. Takové infekce se ovšem mohou vyskytovat i bez výše uvedených bakteriálních infekcí. Viry, které jsou spojovány s CFS/ME/FMS jsou HHV-6, CMV, EBV. Tyto viry byly nalézány velmi často u chronicky nemocných pacientů a zejména u těch s CFS/ME. Pacienti s CFS/ME/FMS mohou mít dominující vnitrobuněčné bakteriální infekce nebo dominanující virové infekce a nebo kombinaci vnitrobuněčných bakteriálních infekcí a virových infekcí.

To by rovněž mohl být důvod, proč je tak obtížné tyto chronické nemoci diagnostikovat a efektivně léčit. Dalším důvodem by mohla být schopnost infekce přetrvávat (perzistovat) a její schopnost schovávat se uvnitř buněk, kde jsou nutně odolné vůči reakci imunitního systému, jejich pomalá rychlost růstu a jejich relativní necitlivost vůči léčebným preparátům (viz reference níže).

Novým směrem v našem Institutu je studium, jakou roli hraje snížená buněčná energie při způsobování únavy. Buněčná energie je zejména produkována mitochondriemi, vnitrobuněčnými organelami, které obsahují mechanismus, který přeměňuje tuky a cukry na formu vysokoenergetických molekul jako je ATP. Mitochondrie potřebuje pro svou činnost neporušenou vnitřní membránu, ve které dochází k řetězovému přenosu elektronů neboli zdroji výroby energie. Pokud je vnitřní mitochondriální membrána poškozena, tak je účinnost elektronového transportního řetězce snížena a s ní i schopnost buněk produkovat energii, kterou potřebují pro životní funkce – a tedy únava se stává problémem. Různé enviromentální negativní vlivy (znečištěné životní prostředí) a dokonce i stáří vytváří nadbytek oxidačních molekul, které mohou poškodit mitochondriální membránu. Také chronické infekce výše uvedeného typu jsou toho schopny. V našem Institutu Molekulární medicíny ukázaly klinické studie přínos potravních membránových lipidů (viz Terapie nahrazování lipidů Lipid Replacement Therapy LRT ) nahrazující poškozené mitochondriální membránové lipidy a vedoucí tak k nárůstu účinnosti elektronového transportního řetězce, nárůstu energie a redukci únavy. V současnosti je zkoumána řada nefarmaceutických přístupů za účelem snížení únavy.

(děkuji za překlad a korekturu injenierovi a mmichalovi)

Adri, jsou tyto překlady i

Adri, jsou tyto překlady i na Stránkách pro lékaře?? Jo a zjistila jsem, že na těch Stránkách pro lékaře, když není člověk zaregistrovaný na chlamydie.info, tak ty odkazy nejdou otevřít...(nebo to nejde jenom mě?) Protože jinak by si to ti doktoři nemohli přečíst :-( a každý se nechce hned registrovat... (Na WP od 1.6.08. Je mi 49r. syn 29r. jinak bez rodiny. Od dětství stále virózy, záněty, snížená imunita. Dále opakovaně -záněty-EBV -teploty-Chlamydie pneu.-Chl.trach.-bolesti celého těla-kolapsy -křeče končetin atd...)
(WP od 1.6.08.)53r.od dětství opak.infekty HCD, DCD,záněty.Dále-teploty,únava,záněty,migrény,kolapsy,kašel, reakt.EBV, Ch.pn.,Ch.tr.- bolesti všech kloubů-celé tělo,ztuhlost, otoky uzlin-třísel,křeče DK,zhorš.pamět,bolavé oči,mozková mlha atd.)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k