kompetencie k urobeniu LABORATORNYCH VYSETRENI

Zatiaľ som nenašla príslušné vláko.
Odporúčané sú typy vyšetrení, ktoré ja ako laik vobec ani netuším,že existujú, a žiaľ ani obvodná lekárka mi nevedela povedať ako sa zistí (vyšetruje) napr.hladina methylmalonatu v sére.

Podľa mňa by aj pre ďalších (možno nielen) nováčikov mohli byť užitočné zosumarizované informácie, ktorý typ lekára (obvodný, imunológ či iný.... a či len imunolog alebo imunolog a súčasne aj iný odborný lekár) má kompetenciu požiadať o dané laboratórne vyšetrenie. V tomto zozname asi nie sú spomínané všetky typy vyšetrení z príručky, prípadne by sa sem mohli postupne dopĺňať.
Toto vlákno môže byť zaujímavé najmä pre tých, ktorý majú ďaleko k takým typom lekárov ako je tu často spomínaný MUDr. Klubal.

Momentáne teraz by ma zaujíalo, ktorílekári môžu dať pokyn k vyšetreniu ALA dehydratázy červených krviniek, PBG deaminázy červených krviniek , hladiny vitamínu B-12 , hladiny homocysteinu v sére, hladiny methylmalonatu v sére.
Dávali ste si vôbec také vyšetrenia robiť?
Ak to tu už bolo rozoberané, hoďte sem prosím link a tým sa ospravedlňujem za duplicitu témy.


1) krvný obraz (CBC, t.j. Complete Blood Count, viď poznámka pod textom)
2) pečeňové (jaterní) testy
3) rozbor kyseliny močovej
4) rozbor železa

Ďalšie užitočné testy zahŕňajú:

- ALA dehydratázu červených krviniek (red blood cell ALA dehydratase ) [1]
- PBG deaminázu červených krviniek (red blood cell PBG deaminase) [2]
- hladina vitamínu B-12
- hladina homocysteinu v sére (serum homocysteine level)
- hladina methylmalonatu v sére (serum methymalonate level)
24hodinový moč a stolica môže byť zbieraná na porfyríny.

pre praktické použitie

pre praktické použitie počas liečby majú význam hlavne krvný obraz, pečeňové testy a prípadne rozbor kyseliny močovej. A tieto testy ti pokojne môže predpísať aj obvodný lekár.

Tie ostatné, t.j. rozbor železa, testy ALA, PBG, vitamínu B12, homocysteínu, methylmalonátu a porfyrínov v moči a stolici sa priamo alebo nepriamo týkajú testovania prítomnosti chlamýdiovej porfýrie. Myslím, že v našich regiónoch sa tieto testy vôbec nerobia. Navyše, vzhľadom na to, že chlamýdiová porfýria sa vyskytuje pri chronických chlamýdiách veľmi často, je múdrejšie automaticky predpokladať jej prítonosť a dodržovať hneď od začiatku liečby všetky protiporfyrické opatrenia a doplnky.

Čo sa týka bakteriologických testov, záleží na ochote obvodného lekára. Niekedy sú ochotní tie testy urobiť priamo, inokedy sa vyhovárajú na vysokú cenu a limity poisťovní a posielajú ľudí na imulógiu. Pokiaľ potrebuješ urobiť veľké množstvo testov, najlepšie predpoklady na úspech máš práve na imunológii.

WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečby

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Mě dělala železo, B12 a

Mě dělala železo, B12 a homocystein imunoložka. Ty ostatní taky nevím, jestli se vůbec u nás dělají. Možná nejlépe zavolat do laboratoře a optat se tam. Taky by asi neměl být problém si ty vyšetření nechat udělat jako samoplátce, pokud bys je opravdu chtěla a nenašla žádného ochotného lékaře.

Doktoři ani neví, co je

Doktoři ani neví, co je porfýrie, běžně se tyto vyšetření nedělají, mě dělali homocystein jako předrakovinový stav/mám ho na hraně/, syn si ho platil sám asi 700,- Kč/ten ho má lepší/ Já dost věřím na D25 a D1,25, který ukazuje na Th1 zánět.

Myslela som,že ak nie

Myslela som,že ak nie všetky, tak väčšinu vyšetrení z nasledovného linku ste absolvovali.
http://www.chlamydie.info/node/2927

Ale som rada, že ste odpísali, aspoň viem,že nie je nutné s tým strácať čas.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k