Vitamín D3 a rakovina

Studie svědčí o tom, že vitamin D zřejmě hraje důležitou roli v prevenci a potencionálně dokonce v léčbě mnoha forem rakoviny.

Poslední 4 letá randomizovaná studie na Creighton University sledovala 1179 zdravých, postmenopausálních žen ze zemědělské oblasti východní Nebraska a zjistila, že denní suplementace s pouhými 1100 iu vitamínu D vedla k o 77% nižsímu výskytu všech forem rakoviny.

Zde naleznete sumarizaci studie v lehce srozumitelném článku:

A zde celá studie:

 

Studie taktéž tvrdí, že hladiny vitamínu D mohou být důležitým předpovídatelem přežití rakoviny a dokonce míry relapsů:

Zde naleznete sumarizaci studie v lehce srozumitelném článku:

A citované sumarizační články:

Slide, který naleznete v 26 minutě následující prezentace Dr. Davida Feldmana, MD ze Stanfordu, poskytuje excelentní přehled některých  mechanismů, v současnosti spojovaných s protirakovinovými aktivitami vitamínu D3. Jsou to:

1.      Inhibuje zastavení G1/G0 buněčného cyklu

2.      Stimuluje apoptózu

3.      Stimuluje diferenciaci

4.      Reguluje tumorovou supresi / onkogenezi

5.      Reguluje růstový faktor nebo receptory

6.      Je anti-angiogenický

7.      Inhibuje invazi a metastázi

8.      Je protizánětlivý

Mimochodem zde je skvělé video o důležitosti vitamínu D3 a zahrnuje velmi dobrou diskuzi o dráhách vitamínu D obecně. Ke konci (kolem 20.minuty) probíhá diskuze o vitamínu D3 ve vztahu k rakovině a zahrnuje pěkný souhrn jednotlivých bodů mechanismu na seznamu, jak je uvedeno výše.

 

Níže je několik podpůrných studií pro každý z mechanismů protirakovinné aktivity vitamínu D3, diskutovaných ve videu výše:

Inhibuje zastavení G1/G0 buněčného cyklu:

Stimuluje apoptózu:

Stimuluje diferenciaci:

Reguluje tumorové suppresory/ oncogenezi:

Reguluje růstový faktor nebo receptory:

Pôsobí anti-angiogenicky:

Inhibuje (zastavuje) rast nádoru a metastázovanie:

Je protizápalový:

 

Vitamín D3 tiež vykazuje protirakovinové účinky cez ďalšie mechanizmy:

Bolo preukázané, že rakovinové bunky potrebujú telomerázu aby prežili (a vyhli sa apoptóze) ako je popísané v nasledujúcom článku:

„V 90% rakovín, bez ohľadu na to, čo zapříčinilo vznik rakoviny, je nutná aktivita telomerázy na zachovanie/fungovanie rakovinovej bunky. Bez telomerázy bunka zahynie.“

A bolo preukázané, že vitamín D3 znižuje telomerázu u viacerých formiem rakoviny:

 
Tu je ďalšie výborné video o vitamíne D3 a rakovine. Zvlášť venujte pozornosť diskusii o potenciálnom vplyve Tight Junction a adherínov (Tight Junctions and Adherins) v rozvoji a progresii rakoviny začínajúc okolo minúty 20:00

Ďalšie štúdie ohľadom významu vitamínu D3 proti rakovine je možné nájsť na webe Vitamin D Councilu na stránke venovanej vitamínu D a rakovine: Cancer


Zdroj: http://cpnhelp.org/vitamin_d3_and_cancer

diky evite za pomoc s

diky evite za pomoc s nekterymi castmi textu a prosim wicky, ktera mi psala ohledne prekladu, aby se pripadne jeste ozvala do posty...

Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 pro Cpn a Mpn, tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..
Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k