Podjazykový vitB12 a problémy so zubným kameňom


Môj postreh k užívaniu vitamínu B12. Zdá sa, že sladké príchute v podjazykových B12tkových tabletkách výrazným spôsobom prispievajú k vzniku zubného kameňa. Dlhú dobu som nevedel prísť na príčinu, prečo sa mi tak enormne rýchlo počas liečby pri zubných krčkoch vytváral zubný kameň a ako najpravdepodobnejšie vysvetlenie mi vychádzajú práve sladké B12tkové tabletky. Vysvetlenie o to pravdepodobnejšie, že zubný kameň sa mi tentoraz za posledné mesiace vytvoril iba na dolných predných zuboch, ktoré sú s B12tkovými tabletami v najtesnejšom kontakte.

Takže som urobil malý výskum o problematike. Je to rýchle zhrnutie, môžu v ňom byť nepresnosti.

Používané sladidlá a príchute:
- fruktóza - sladká, kazí zuby, najvýznamnejší zdroj pre poškodenie zubnej skloviny
- sorbitol - výťažok z glukózového cukru, E420, zdravotné skóre škodlivosti 0. Dá sa predpokladať kazivosť zubov
- kyselina citrónová - výťažok z ovocného cukru, neškodná, zrejme nezvyšuje kazivosť zubov
- xylitol - prírodné sladidlo, výskyt v ovocí aj zelenine. NEPOSOBI NEGATIVNE NA ZUBY, ODBÚRAVA DOKONCA ZUBNÝ KAMEŇ, zdravotná škodlivost nízka, iba pri vysokých dávkach vyvoláva hnačku.
- mannitol - vyskytuje sa v niektorých rastlinách. NEKAZí ZUBY. Zdravotne neškodný, vo vysokých dávkach môže vyvolať hnačku.
- laktóza - má potenciál na tvorbu zubného kazu.
- sacharóza - kazí zuby, skladá sa z fruktózy a glukózy
- maltóza - kazí zuby, viac neviem
- glukóza - kazí zuby, využívaná baktériami na tvorbu zubného kameňa.

V istom článku, ktorý už neviem dohľadať sa popisoval efekt sacharózy na zuby. Zubné baktérie ju štiepia na fruktózu, ktorú konzumujú a premieňajú na kyselinu leptajúcu zubnú sklovinu a na glukózu, ktorú využívajú na tvorbu biofilmu zubného kameňa. Ak som to správne pochopil.


Sladidlá používané v podjazykových B12tkach od rôznych výrobcov:

Swanson
- sorbitol, mannitol, natural strawberry flavor a iné nesladké prísady

Now Foods
- fructose, sorbitol, citric acid a iné nesladké prísady

Jarrow Formulas
- xylitol, cherry flavor, citric acid a iné nesladké prísady

Solgar
- mannitol, natural cherry flavor a iné nesladké prísady

Natural Factors
- lactore (from milk) a iné nesladké prísady


Takže keď to zhrniem:
- Jarrow Formulas - najlepšie - obsahuje xylitol, ktorý nielen že nepodporuje zubný kaz, ale dokonca aktívne odbúrava zubné biofilmy
- Solgar - akceptovateľné - obsahuje manitol, ktorý nepodporuje zubný kaz, ale nedokáže odbúravať zubný kameň.
- Swanson - nehodí sa príliš, obsahuje potenciálne kazotvorný sorbitol a neutrálny mannitol.
- Natural Factors - nehodí sa, obsahuje laktózu.
- Now Foods - vôbec sa nehodí, obsahuje kombináciu fruktózy aj sorbitolu, každá s potenciálom na tvorbu kazov

Takže bohužiaľ jediný z tohto pohľadu dlhodobo bezproblémový sa mi ukazuje drahý B12 od Jarrow Formulas. Celkovo práve tie sladké a problematické B12tky sú tie lacnejšie a B12tky k zubom šetrnejšie patria k drahým. Čo sa týka ostatných sladkých vitamínových tabliet, zdá sa byť efekt na zuby menej škodlivý, pretože je sladká látka v kontakte so zubami kratšiu dobu. Ale možno je to len zdanie.

A ešte postrehy mimo tému:
- užívanie čistej glukózy nerozpustenej vo vode je skvelý spôsob ako si za pár dní vybudovať množstvá zubného kameňa.
- Laktóza v Nystatine od Stady môže podporovať tvorbu zubného kazu, pokiaľ by sa tablety dlhodobo užívali rozpúšťaním v ústach
- šumivé a sladké tablety predávané v našich kamenných lekárňach (šumivý vit.C, šumivý ACC long, CalciChew,...) obsahujú okrem prírodných sladidiel často aj množstvo vysoko škodlivých sytetických sladidiel (aspartam, sacharin, cyklamáty). Pozor na to!

Aktualizujem informácie

Aktualizujem informácie ohľadom sladidiel v B12tkových tabletách a ich vplyve na zuby a zubné bakteriálne biofilmy:

akceptovateľné sladidlá:
- xylitol - ten je ako sladidlo najvýhodnejší. Zubné baktérie ho nedokážu konzumovať a navyše bráni tvorbe bakteriálnych biofilmov. Nemá ale schopnosť ničiť existujúce biofilmy, iba dokáže predchádzať vzniku nových.
- sorbitol - zubné baktérie ho dokážu konzumovať, ale veľmi pomaly, takže jeho škodlivosť na zuby je relatívne nízka.
- mannitol - zubné baktérie ho pravdepodobne nedokážu vôbec konzumovať. Ani sorbitol ani mannitol ale nemajú na rozdiel od xylitolu žiaden aktívny účinok proti tvorbe zubných biofilmov.
- kyselina citrónová - nie je to cukor, baktérie ju nedokážu konzumovať. Zvyšuje ale trochu kyslosť v ústach a nie je úplne vhodná na zubnú sklovinu.
- stévia - nie je to cukor, takže zubné bakérie ju nedokážu konzumovať.

nevhodné sladidlá:
- laktóza, sacharóza, maltóza, glukóza, fruktóza - týmto sladidlám sa v podjazykových tabletách oblúkom vyhýbať.

Čo sa týka značiek podjazykových B12tkových tabliet:

Swanson 5mg tablety - obsahujú sorbitol a mannitol - relatívne neškodné na zuby
Swanson 2,5mg tablety - obsahujú xylitol a stéviu - bezproblémové
Jarrow Formulas - obsahujú xylitol a kyselinu citrónovú - relatívne bezproblémové
Solgar - obsahuje mannitol - bezproblémové

Natural Factors - obsahuje laktózu - nevhodné
Now Foods - obsahuje fruktózu, sorbitol a kyselinu citrónovú - absolútne nevhodné!

Istú dobu som konzumoval práve methylcobalamin od Now Foods a veľmi som sa divil, prečo sa mi vždy tak rýchlo začal tvoriť na zuboch hrubý zubný kameň. No, moja chyba...

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Swanson pred časom pridal do

Swanson pred časom pridal do ponuky Methylcobalamin v dávkovaní 2500mcg a sladený Xylitolom a Stéviou: http://www.swansonvitamins.com/swanson-ultra-methylcobalamin-high-absorp... . Subjektívne mám z neho dojem rovnakého efektu ako z dávkovania 5000mcg, akurát, že takto to vychádza o polovicu lacnejšie. Navyše xylitol a stévia sú bezpečné na zuby a nepodporujú ani rast candidy ani bakteriálnych biofilmov v ústach.

Osobne by som tiež varoval pred B12tkami sladenými fruktózou (Now Foods). Okrem výraznej škodlivosti na zuby podľa všetkého fruktóza spôsobuje pocit "sladkého hladu", takže človek následne skonzumuje ešte viac sladkého, než by si prial. Čo môže byť dosť nepríjemné, ak sa človek zároveň snaží riešiť candidu. Podobný efekt sladkého hladu vytvárajú aj mnohé ďalšie sladidlá, hlavne tie syntetické a "nízkokalorické": aspartám, cyklamáty, sorbitol, manitol... Z tohto pohľadu sa mi najlepšie osvedčili práve prípravky sladené xylitolom, ktorý tento efekt nevytvára.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k