Klinický obraz jedné nemoci. Nepřipomíná vám něco?

Často se vyskytují mentální poruchy jako je obtížné vybavení určitého slova, výrazu, nebo potíže s porozuměním čteného textu, zapamatováním přečteného, neschopnost běžných početních úkonů, patří sem i porucha řeči. Řídké nejsou ani poruchy vidění - rozmazané vidění, přecitlivělost na světlo, bolesti očí, časté změny brýlí, bolestivé záněty dásní, afty, opary.

Jaký je nejčastější neurologický nález?

Nemocní přicházejí k neurologovi většinou pro parestézie - různé poruchy citlivosti, brnění, pálení a bolesti v různých částech těla, v zádech, bolesti hlavy, ztuhnutí a bolesti svalů. Vzácné nejsou ani poruchy rovnováhy, orientace v prostoru, zvýšená dráždivost CNS. Často se prokazuje bolestivý tlak na jednotlivé svaly, šlachy, kostěné výstupky. Podrobná vyšetření zobrazovacími metodami nenalezla významnější změny ani na počítačové tomografii ani magnetické rezonanci. Avšak při vyšetření pozitronovou emisní tomografií, což je postup zobrazující změny prokrvení mozku a poruchy metabolismu mozkových buněk, byly u nemocných s ??? nalezeny významné odchylky od normy.

Jaké jsou psychické příznaky?

Zahrnují sklon k depresivitě, podrážděnost, úzkost, záchvaty paniky, změny osobnosti, rychlé změny nálady, záchvaty zimnice a nočního pocení, dušnost, závratě, nesnášenlivost tepla nebo chladu, špatné snášení alkoholu, bušení srdce s nepravidelností jeho chodu, dráždění střeva s bolestmi břicha, průjmy, zácpou, nadýmáním, bolesti na hrudi a řada dalších příznaků.

Jaký je průběh tohoto onemocnění?

Průběh onemocnění není jednoznačný a jen těžko jej lze předem odhadnout. Někteří nemocní se zcela vyléčí, u jiných onemocnění probíhá ve střídání období relativního zdraví a zhoršení, u jiných nemocných se stav postupně zhoršuje.

Jsou časté deprese?

Ano, jak již bylo řečeno, významná část nemocných prochází obdobími s pocity velké deprese. Tato depresivita prokazatelně není příčinou onemocnění, ale jeho následkem. Vždyť deprese provází většinu chronických onemocnění jako reakce na bolest, ztrátu životních jistot i vynucených změn dosavadního způsobu života. Co způsobuje rozmazané vidění?

Zdá se, že příčina přechodného neostrého vidění a dalších očních příznaků, které často vedou nemocné k očnímu lékaři a k předepisování brýlí, je způsobena dysfunkcí ciliárních svalů, které ovládají oční čočku. Jejich porucha vede ke špatné akomodaci oka a tím i k neostrému vidění. Po odpočinku se stav většinou upraví sám. Svůj vliv může mít i nízký krevní tlak a porucha prokrvení mozku.

Jaké jsou zkušenosti se systémovou enzymoterapií?

Jde o léčebné systémové využití komplexu proteolytických enzymů (např. bromelainu, trypsinu, papainu) a dalších látek (např. rutinu), schopných příznivým způsobem zasahovat do imunitních reakcí. Enzymy dokáží rozkládat imunokomplexy a dokonce je i uvolňovat z tkáňové vazby. Bylo prokázáno, že preparáty systémové enzymoterapie podstatným způsobem potencují i efekt současně podaných antibiotik, zvláště usnadněním jejich průniku do zánětlivých ložisek. Tyto preparáty mají i protivirový (např. herpes zoster) a protizánětlivý účinek, který se významně osvědčil u řady nemocných. Příznivý efekt byl zaznamenán u nemocných s chronickými záněty vedlejších nosních dutin, záněty gynekologickými a urologickými. Indikován je zvláště u polyartritického syndromu, tak častého u nemocných s ???, kde právě dominuje poškození kloubní výstelky uloženými imunokomplexy.

Jak je možno jinak ovlivnit chronickou sinusitidu?

Řada nemocných s ??? má příznaky chronického zánětu dutin - čelních a vedlejších nosních. Jen vzácně je tento zánět provázen hnisavým výpotkem a proto běžná vyšetření (rtg, prosvícení) tento zánět neodhalí. Chronická sinusitida může být příčinou bolestí hlavy, zvláště v čele, trvalé rýmy, zvýšené teploty, chronické faryngitidy i následné průduškové komplikace - tzv. sinobronchiálního syndromu. V léčbě této sinusitidy se jen částečně osvědčují antibiotika, s výhodou kombinovaná s imunomodulační bakteriální vakcínou. Někdy pomáhají i slané výplachy nosních průduchů, převzaté z indické jógy. Je dobrou zkušeností, že po léčbě sinusitidy, se celkový zdravotní stav mnoha nemocných zlepší.

Jak se provádí výplach nosu?

V půl sklence rozpustíme půl lžičky soli a špetku kuchyňské sody. Samotný proplach je dobré provádět dvakrát denně s použitím stříkačky, střičky nebo vsrknutím z dlaně.

Je možné nějak ovlivnit bolesti v krku?

Bolesti v krku představují velice nepříjemný, dlouho trvající problém, na podkladě chronického zánětu nosohltanu - chronické faryngitidy. Její původ není jasný, podílí se na ní zatékající hlen z nosu a dutin, vlivy zevního prostředí a možná i pomnožování EBV s reakcí lokální lymfatické tkáně. Někdy pomůže kloktání a výplachy odvarem z řepíku, šalvěje, řebříčku, yzopu a dubové kůry. Užitečný bývá i olej z čajovníku (tea-tree). V některých případech pomůžou i lokálně desinfikující prostředky s obsahem jódu nebo propolisu. Východní medicína používá kloktání rostlinným olejem. Používá se 1 lžíce dvakrát denně po dobu 5 - 10 minut, po této době je olej vyplivnut; změnil se na bílou emulzi.

Je nutné se obávat kvasinkové kolonizace střeva?

Je řada těch, většinou na pozicích alternativní medicíny, kteří vidí příčinu obtíží při ??? kolonizaci tlustého střeva kvasinkami rodu Candida. Doporučují proto provést "vyčištění" střeva od kvasinek, za použití různých postupů, nezřídka zbytečně nákladných. Zdá se však, že tato situace je až na výjimky velmi málo pravděpodobná. Výjimku představuje nadužívání antibiotik, která, jako vedlejší účinek, zničí fyziologické osídlení střeva. Tehdy se mohou krátkodobě uplatnit i kvasinky. Projeví se to nejčastěji bělavým povlakem v ústech - soorem, svěděním konečníku a u žen kvasinkovým zánětem pochvy. Znovuosídlení střeva fyziologickými bakteriemi lze napomoci čerstvými zkvašenými mléčnými produkty - jogurty, zákysy nebo preparáty s obsahem laktobacilů.

hm, to jsem já......to je z

hm, to jsem já......to je z mé karty od pl???

kde se to našlo???

pepe na wheldonu od 26/1

Kdopak to neumí dosadit

Kdopak to neumí dosadit tajenku za ???  ? Kde léčí tito odborníci?

 Na Wheldonově protokolu - Roxi, Doxy, Tini - od 7. 2006. Borelie, chlamydie, bartonella, yersinia: chronická únava, radiculitida (bolestivý zánět kořenů míšních nervů), bolest celé nohy a brnění, bolest SI skloubení a dalších asi 10 problémů.

Na Wh. protokolu Roxi, Doxy, Tini od 7. 2006. Borelie, chlamydie, bartonella, yersinie: chronická únava, radiculitida, bolest celé nohy, brnění, bolest SI skloubení atd. Po 12 měsících Wh. veškeré hlavní problémy pryč, až na bolest SI skloubení a únavu. 

Tak už nám to

Tak už nám to prozraďte... je to CFS? Jinak se ve spoustě věcí taky poznávám...

Na Wheldonově protokolu od 11/06 (chronická únava, závratě, bolesti hlavy, svalů, zad, zhoršení zraku a další potíže) 

Na Wheldonově protokolu od 22/11/06 (chronická únava, závratě, bolesti hlavy, svalů, zad, zhoršení zraku a další potíže) 

Ty dva odstavečky o

Ty dva odstavečky o neurologickém nálezu a psychických příznacích jsou teda jasný....

Ale chlamydie to určitě nebude....ale zas proč by si to sem jinak dával? :)

WP od 27.4.2007 pro neuroinfekci, chronickou chlamydiozu - zimnice, zhoršení zraku, ztuhlost a třes svalstva, závratě, návaly nevolnosti atd.


skoro presne to odpovida

skoro presne to odpovida memu stavu - hlavne ten neurologicky popis a zanet nosohltanu, ze by CFS????

na Wheldonove protokolu od 04/07, CFS, fibromyalgie, unava, problemy s ocima, CPN a dalsi problemy

Od 09/2016 mino+sumamed, karpální tunely, tarzální tunely, záškuby, noční pocení

Borelioza, CPN IGG, Mycoplasma IGM, Yersinie IGA, EBV IGG, CMV IGG 

Lymessi, taky se v tom

Lymessi, taky se v tom vidím  . "  fakt  moc hezké" 

Na Wheldonově protokolu od 3/2007 pro chlam tracho, borelii.Různé potíže:Únava, silné pocení, brnění a bolesti zad a končetin,bolest břicha, závratě, mžitky před očima.

Na Wheldonově protokolu od 3/2007 pro chlam tracho, borelii.Různé potíže:Únava, silné pocení, brnění a bolesti zad a končetin,bolest břicha, závratě, mžitky před očima.

Taky se vtom trochu

Taky se vtom trochu poznávám. Zvlášť ty neuro a oční příznaky bez CT a MR nálezu. Hlavně mě potěšil odstaveček o depresích. Konečně někde čtu, že občasný blbý psychický stav je následkem a nikoli příčinou. Zatím se mě většinou doktoři snažili přesvědčit, že si jen tak z dlouhé chvíle "depresuji" a  od toho prý mám neurologické potíže. Ikdyž hodně nejistě, tipuji CFS - tak už nás Lymessi nenapínej.

Takže je to jasný, jo?

Takže je to jasný, jo? Všichni máme vlastně CFS. Původce této "nemoci" je neznámý, resp. nepoznaný, resp. může ji způsobovat kdeco. Baktérie (borélie, chlamýdie,...), virusy (hlavně herpesové) a kdovíco ještě.

Zkrátka u CFS je to stejné jako u RS (MS). Je to čistě popisová diagnóza, která vůbec nic nevypovídá o příčinách. A těch příčin může být...no, viz výše.

No, Lymessi, mně teď také

No, Lymessi, mně teď také řekla revmatoložka, že mám chronický únavový syndrom, že to budou ty mrchy borelie ("to víte, ty borelie jsou takové zrádné bakterie") a že s tím se prakticky nedá nic dělat. A téměř totéž mi řekl před týdnem doktor na infekčním. Že jsou to ale chytroušci, že. Už na to přišli.

Můj manžel tvrdí, že chronický ÚNAVOVÝ syndrom má název ne od únavy nebohých pacientů, ale od ÚNAVY DOKTORŮ, kteří už si s nimi neví rady. A tohle je přece elegantní řešení, ne.
borelie, chlamydie pneumoniae, únava, teploty, bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, záněty v krku

Lymessi ještě prosbička.

Lymessi ještě prosbička. Mohl bys, prosím, uvést link na původní článek, ze kterého jsi čerpal? Docela rád bych si počet, kdo to o nás tak pěkně píše. Dík.

Tady jsme se onehdá

Tady jsme se onehdá shodli, že CFS máme skoro všichni. No, ona je to taky taková diagnóza typu "jsem unavenej a bolí mě celej člověk." Zkrátka popisuje jenom stav a nic nehovoří o příčinách.

Dr. A. Wright, UK, badatel v oblasti CFS a mezitím též specialista na boreliózu, objevil u mnoha svých pacientů s CFS protilátky proti virům (EBV, CHV, HHV6A,...) a proti baktériím rickettsie/coxielly (80%), mycoplasmy (68%), chlamydie pn. (90%).

Těch 90 % u chlamydie pneu se zdají býti výmluvnými. Ovšem jen do té doby, než si uvědomíme, že protilátky proti chlam. pn.  má 50 - 80 % populace - a jsou zdraví, resp. žádný CFS nemají.

V tomto ohledu by bylo dobré vědět, kolik "zdravých" (bez CFS) lidí má protilátky proti rikettsiím/coxiellám, mykoplasmám. Pokud by to bylo dejme tomu 5-10 % populace, pak by činil rozdíl zdravý - nezdravý cca. 70 %, což je mnohem výraznější, než tentýž rozdíl u chlam pn., kde činí "jen" cca. 20 %.

Dr. Harvey zase uvádí, že 95 % jeho pacientů s CFS má pozitivní WB na boreliózu.

A proč to všechno řikám? Osobně jsem přesvědčen, že většina z nás v sobě chováme celý zvěřinec. Stačí jen nahlédnout do podpisu Kamaráda. A když on, tak proč ne ostatní? Leda proto, že nebyli na to které zviřátko testováni. A které z těch zviřátek může za naše problémy nejvíc? Když řeknu: "Mám chlamydiózu plus koinfekce." Nebo: "Mám boreliózu + koinfekce". A nebo: "Mám rikckettsiózu + koinfekce". Je možné, že mám pravdu vždycky.

Tady si léčíme chlam. pneu podle WP, který se zdá býti na ni nejvhodnější. Ale co po měsících, resp. letech léčby dle WP bez výrazných úspěchů? Domnívám se, že pak je na čase, začít se zabývat "koinfekcemi", kteréžto se nakonec mohou ukázati býti infekcemi primární. WP sice údajně spoustu těchto "doprovodných" infekcí řeší, ....ale možná nevyřeší.

No a u podmnožiny

No a u podmnožiny pacientů s CFS, kteří ji mají způsobenou viry/enteroviry, tak u těch WP taky asi moc nenadělá. U těch se zkouší Valganciclovir. Prý s dobrými výsledky.

A taky nezapomeňme na plísně. Jedna bába léčí CFS dlouhodobým podáváním Nystatinu. On se sice ve střevu nevstřebává, ale po delší době prý jo. Tvrdí ta bába.

Mezi ty entorovity patří

Mezi ty entorovity patří enterokok?A co to je za lék ten valganciclovir?

Na Wheldonově protokolu od 4/2007 pro bolesti v celém těle, brnění končetin,pigmentové skvrny a plno dalšíh potíží.Pozitivní chlam.tracho,pneumo i slabě psittaci

Na Wheldonově protokolu od 4/2007 pro bolesti v celém těle, brnění končetin,pigmentové skvrny a plno dalšíh potíží.Pozitivní chlam.tracho,pneumo i slabě psittaci 

Nevim. Zagůgluj si.

Nevim. Zagůgluj si.

WP sice údajně spoustu

WP sice údajně spoustu těchto "doprovodných" infekcí řeší, ....ale možná nevyřeší

Lymessi, bude to řešení Marshall?

Radka - syn Tomáš, 6 let, růstová retardace, chron. rýma a kašel, chlamydie, EBV, candida.

Radka - syn Tomáš, 7 let, růstová retardace, chlamydie, EBV, candida.

No Marshall to může být.

No Marshall to může být. Ale to platí zase jen pro toho, komu problémy způsobují baktérie (nitrobuněčné). A já chtěl mj. říct, že někdo to může mít od virů nebo plísní. A někdo taky od všeho dohro...

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k